Samsun Bihaber Çorum Milletvekilleri Başardı


Samsun Bihaber Çorum Milletvekilleri Başardı :Çorum halkı Kırıkkale-Çorum-Samsun arasında alt yapı bakımından hem hızlı trene, hem de yük taşımacılığına uygun tren yolu projesinin 2015 yılı yatırım programına alınmasının sevincini yaşarken Samsun kamuoyunun bu gelişmelerden haberi dahi yok.

AK Parti Çorum Milletvekilleri Salim Uslu, Cahit Bağcı ve Murat Yıldırım, Çorum’un yıllardır özlemini duyduğu demiryolu projesinin 2015 yılı yatırım programına girdiği müjdesini verdi.

Milletvekilleri Uslu, Bağcı ve Yıldırım’ın ortak yazılı basın açıklamasında, Kalkınma Bakanlığı’nca hazırlanan 2015 yılı yatırım programının Resmi Gazete’de yayımlandığı, yatırım programında demiryolu ağı ile ilgili yeni 4 güzergahın yer aldığı bunlardan birinin de Kırıkkale-Çorum-Samsun hattının olduğu hatırlatıldı.
Programda yer alan yatırımın mühendislik hizmetleri ve uygulama projesi için 10 milyon lira ödenek ayrıldığı ve çalışmaların 2 yılda tamamlanmasının öngörüldüğü vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi: “AK Parti’nin hizmetleri ve politikalarına söyleyecek söz bulamayanlar, AK Parti Çorum siyasetini karalamak, itibarsızlaştırmak ve milletin siyasetçiye olan güvenini zedelemek için yok sayma ve görmezden gelme üslubuna başvurmuş ve demiryolu ile ilgili olarak ise ‘2023 de değil 2035 hedeflerinde bile yok’ şeklinde açıklamalar yapmışlardır. Bugün onların utandığı, halka her zaman hesap vermeyi ve doğruları söylemeyi ilke edinmiş bizlerin milletimizle sevindiği bir gündür. Hiç kimse milletimizin AK Parti ile kurduğu güçlü bağı zedeleyemeyecektir.”

Açıklamada, kentin en önemli sorununun çözüme kavuşması sürecinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘a, Başbakan Ahmet Davutoğlu ‘na, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’a, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’a, Başbakanlık Müsteşarı Kemal Madenoğlu’na, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Feridun Bilgin’e, Kalkınma Bakanlığı Müsteşarı Cüneyt Düzyol ve TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman’a, Çorum Ticaret ve Sanayi Odası’na Çorum adına sonsuz teşekkürlerin sunulduğu belirtilerek, “Demiryolunun yatırım programında yer alması Çorum kadar Amasya, Tokat, Sinop, Ordu ve Giresun illerimiz için de kuşkusuz büyük önem taşımaktadır ve o illerimizde de büyük heyecan ve sevinç yaratacaktır” ifadelerine yer verildi.

Projenin Çorum’un ticaret ağına katacağı artı değerlere de değinilen açıklamada, “Çorum ve Türkiye 2023 hedeflerine çok daha rahat ulaşacaktır. Çorum, demiryolu yatırımının tamamlanması ile çok kısa sürede bir üretim ve ihracat üssü olacak ve ülkemiz ihracatındaki payı rahatlıkla hedeflenen yüzde 2’ye ulaşacaktır. Çorum bu potansiyele sahiptir. Bu potansiyeli harekete geçirecek her çalışma ve çabaya destek olacağımızı kamuoyuna duyururuz. Hayırlı olsun.” ifadeleri kullanıldı.

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan beklenen müjdeyi verdi: “Demiryolunda Kuzey-Güney Aksını, Samsun-Çorum-Mersin yapacağız”

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, programa alınan demiryolunun alt yapı bakımından hem hızlı trene, hem de yük taşımacılığına uygun olduğunu belirterek, “Çorum hem yolcu, hem de yük taşımacılığı yapacak bir demiryoluna kavuşacak.” dedi.

Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile ilgili bir soruyu yanıtlayan Elvan, ulaştırma sektörünün, kalkınmanın temel itici güçlerinden bir tanesi olduğunu söyledi. Son 12 yılda ulaştırma sektöründe kara, hava, deniz ve demiryolu olmak üzere çok önemli yatırımlar gerçekleştirdiklerini belirten Elvan, şunları kaydetti:

“Kuzey Güney akslarına baktığımızda Samsun’dan Çorum, Çorum’dan diğer illerimize Mersin’e ulaşan bir aks. Trabzon’dan yine Şanlıurfa’ya uzanan bir aks var.” Demiryollarını artık TCDD’nin tekelinden çıkaracaklarını, özellikle yük ve yolcu taşımacılığının özel sektör tarafından yapılmasını temin eden çalışmaları olduğunu vurgulayan Elvan, bu çalışmalar tamamlandıktan sonra TCDD’nin sadece bu firmalardan kira alacağını belirterek, “Oldukça kapsamlı bir alan. “Bugün yarın, bu yıl tamamıyla özel kesime açar mısınız?” diye sorarsanız, 2014 yılı için erken derim” diye konuştu.

samsun-bihaber-corum-milletvekilleri-basardi

Kaynak : http://www.haberexen.com/samsun-bihaber-corum-milletvekilleri-basardi-852828h.htm

Reklamlar

One thought on “Samsun Bihaber Çorum Milletvekilleri Başardı

  1. Haberin telif hakları tarafımıza ait olup isim kullanmadığınız takdirde yasal yollara başvuru yapacağımızı bilmenizi ister, saygılar sunarız. Haberexen Yayın Grubu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.