Kosova ile Arnavutluk Arasında Ulaşım Alanında İşbirliği


Kosova ile Arnavutluk Arasında Ulaşım Alanında İşbirliği : Arnavutluk Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Edmond Haxhinasto, Priştine’deki resmi temasları çerçevesinde, Kosova Altyapı Bakanı Lutfi Zharku ile görüştü. İki bakan Kosova ile Arnavutluk arasında inşa edilmesi planlanan demiryolu ve otoyol projelerini ele aldı.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Kosovalı bakan Zharku, bugünkü toplantının iki ülke arasındaki iletişimin modernizasyonu kapsamında yapılan üst düzey toplantılardan biri olduğunu belirterek, Kosova tarafı olarak özellikle iki ülke arasındaki “milli otoyol” inşası konusuyla yakından ilginlendiklerini söyledi.

İki ülke arasında inşa edilmesi planlanan demiryoluna da değinen Zharku, bu projenin sadece 17 kilometrelik kısmının Kosova sınırları içinde bulunduğunu, hattın büyük bölümünün Arnavutluk sınırları içinde yer aldığını vurguladı. Zharku, demiryolu inşası için her türlü işbirliğine açık olduklarını bildirdi.

Arnavutluk Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Haxhinasto da ulaşım ve altyapı alanındaki işbirliğinin iki ülkenin entegrasyonu ve ” Avrupa yolu” için temel olduğunu söyledi.

Arnavutluk ve Kosova’nın “stratejik ortak” olduğunu ifade eden Haxhinasto, iki ülkenin işbirliği yapabileceği bir diğer konunun ise Arnavutluk limanlarının kullanımı olduğunu vurguladı. Haxhinasto, Kosovalı iş adamlarının Arnavutluk limanlarını daha fazla kullanmasını teşvik edecek özel bir paketin yakın zamanda ilgili kurumlarca hazırlanacağını kaydetti.

kosova-ile-arnavutluk-arasinda-ulasim-alaninda-isbirligi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.