İzmit Tramvayı günde 16 bin yolcu taşıyacak


İzmit Tramvayı günde 16 bin yolcu taşıyacak : İzmit’te yapılması planlan tramvay KOTO’da düzenlenen toplantıda konuşuldu. Toplantının açılış konuşmasını yapan KOTO Başkanı Murat Özdağ,”Tramvay günde 16 bin yolcu kapasitesi ile kentti rahatlatacaktır” dedi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Sekapark-Otogar arası hayata geçireceği tramvay projesinin kentin yaşamına, ekonomisine ve ticaretine sağlayacak katkıları görüşmek üzere düzenlenen “Tramvay’ı Konuşalım” konulu toplantı Kocaeli Ticaret Odası(KOTO) salonlunda yapıldı. Büyükşehir Genel Sekreteri Doç.Dr.Tahir Büyükakın, konuyla ilgili ayrıntılı bilgi verirken, katılımcılar da görüşlerini ortaya koydular. AKP İl Başkan Vekili Mehmet Uzunoğlu, Kocaeli Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, Otogar Derneği Başkanı Halil Baylam, Kızılay Şube Başkanı Muzaffer Şişmanoğlu, Büyükşehir Belediyesi yöneticileri, KOTO Meclis üyeleri ile tramvaya ilgi duyan İzmitliler katıldı.

AKÇARAY İSMİ DEĞİŞEBİLİR
KOTO Başkanı Murat Özdağ, toplantının açılış konuşmasında tramvay projesinin kente büyük fayda sağlayacağını düşündüğünü söyledi. Özdağ, “Bizim de kendimizi yenilememiz lazım. Kenti ilgilendiren konularda fikir alışverişi yapmamız lazım” dedi. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç.Dr. Tahir Büyükakın, trafik akışlarını bilgisayar modelleri ile gördüklerini buna rağmen sahadaki insana dokunulması gerektiğini belirtti, “Seçtiğimiz alternatifi anlatacağım, ama asıl sizin düşündüklerini, eleştirilerinizi alacağız. Tramvayın geçtiği güzergahta, taşıyacağı yolcu ne kadar olacak, zemin yapısı inşaat maliyeti, kamulaştırmalar ve diğer zorluklar dikkate alınıyor. AKP’nin raylı sistemi değil. Akçaray ismi konuldu, isterseniz değişir, ismi tartışmaya açıktır. Günde 16 bin yolcu taşıyacak. İlave güzergahlarla yıllar içinde yolcu sayısı artacak. 2040’ da 139 bin yolcu taşınacak. Tramvayın geçeceği caddelerde binaların değeri artacak.”diye konuştu.

ADALET KÖPRÜSÜ’NE BAĞLANTI
Valilik binasının yıkıldıktan sonra Büyükşehir Belediyesi tarafından altı otopark üstünün de park olacağını belirten Büyükakın, şu bilgileri verdi: “Tramvay gitmeden Adalet köprüsünde çalışma başlayacak. Yeni projede bağlantı yapılacak; köprüde fazla dönmeyecek. Dön babam dön kalkacak. Kültür mirası olan ağaçları koruyoruz. Taşınabilecek olanlar taşınır. Merkez Bankası mevkiinde aralarında Telekom’un da olduğu 5 yapı kamulaştırılacak. Şahabettin Bilgisu Caddesi trafiğe kapatılacak. Tramvay inşaatı 1.5 senede bitecek.” Büyükakın. “Halkevi yakılıp yeni bir alan oluşturulabilir mi” sorusuna, “Tescilli bina. Restore edilecek.”diye cevap verdi, otopark sorunun da öncelikli problemler arasında olduğunu söyledi. “Adalet Köprüsü kavşağı zaten yoğun. Hemzemin üstünde çalışılabilir mi?” sorusuna Büyükakın kğısa vadede değil ama uzun vadede olabileceği yanıtını verdi.

UMUTTEPE’YE UZANABİLİR Mİ?
Büyükakın, “Tramvay uzun vadede çözüm değil, Yarımca’dan başlayacak hafif raylım sistemle şehir merkezinden Umuttepe’ye kadar metro hattı olmalı şeklinde gelen öneri için Büyükakın, “Benzer hat çalışmamız var. 32 kilometrelik. Körfez’den başlayıp Cengiz Topel’e kadar ulaşım çalışması yapılıyor. Metro başka, tramvay başka bir şeydir. Toplu taşımayı teşvik etmemiz lazım” şeklinde görüş belirtti. Büyükakın, yeni ulaşım projeleri ile 42 Evler ve Sanayi giriş çıkışları tıkanacak eleştirisine, “Ağır raylı sistem, metro çalışması içinde düşünülüyor. Bölgenin farkındayız” dedi.

KURT-BÜYÜKAKIN GÖRÜŞÜ
Şehiriçi Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt, kendi sorunlarını da ortaya koydu, “En mağdur olan minibüsçüler. Tramvayın zamanı değildi. Bu kadar kamulaştırma yapacağına, doğalgazlı araçlar konulsa daha iyi olur. Esnaf tramvay projesinin içinde olmalıdır. Metro daha iyi olurdu.”dedi. Kurt’a cevap veren Büyükakın, “Otobüs alın diyoruz almıyorlar, Ulaşım A.Ş’ye ortak edelim diyoruz, olmuyorlar. Esnafımızın zarar görmesini istemeyiz, adım atmayız. Anketlerde, bu kentte toplu taşımadan memnun değil.10 yıldır aynı anketler yapılıyor. Toplu taşıma değişmemiz lazım. Doğalgazlı 200 otobüs alımını 15 gün geciktirdik. Otobüs alsınlar diye bekledik; bu yüzden geciktirdik.”dedi.

izmit-tramvayi-gunde-16-bin-yolcu-tasiyacak

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.