CHP’li Atıcı, Palu-Genç-Muş demiryolu değiştirme maliyeti artırıldı


CHP’li Atıcı, Palu-Genç-Muş demiryolu değiştirme maliyeti artırıldı :Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, yaptığı basın açıklamasında; iktidarın, Bingöl’den geçen Murat Nehri üzerine Kale-1, Kale-2, Beyhan-1 ve Beyhan-2 adında 4 baraj yapılarak, bu barajlardan elektrik üretilmesi için bir firmaya lisans vermesi ve su kullanım anlaşması yapmasıyla milletin parasının peşkeş çekildiğini ve lisans başvurusu yapan diğer firmaların saf dışı bırakıldığını iddia etti.

2008’de torba kanuna yerleştirilen bir madde ile baraj altında kalacak demiryollarının yapım maliyetinin TCDD’ye yüklendiğini söyleyen Atıcı, yaptığı basın açıklamasında, “İktidar, Bingöl’den geçen Murat Nehri üzerine Kale 1, Kale 2, Beyhan 1 ve Beyhan 2 isimlerinde dört adet baraj yapılarak bu barajlardan elektrik üretilmesi için bir firmaya lisans veriyor ve su kullanım anlaşması yapıyor. Birinci lisans anlaşması 2007, ikinci lisans anlaşması 2011 yılında yapılıyor. Bu anlaşmalara kadar yapılan tüm su kullanım lisans anlaşmalarında baraj suyu altında kalacak olan devlete veya kişilere ait her yatırımın, baraj alanı dışına taşınmasından lisansı alan şirket sorumlu iken, kurallar değiştiriliyor. Lisans başvurusu yapan diğer firmalar oyunun kurallarının değişeceğinden habersiz olduğu için rekabet edemiyor ve saf dışı bırakılıyor. Bütün bu kirli işlere TBMM alet ediliyor ve yasal kılıf uyduruluyor” dedi.

Atıcı, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Barajların altında kalacak Palu-Genç-Muş demiryolunun, yer değiştirme işinin sadece yüzde 50’si yapılmışken para bitiyor ve havuzu hazinenin parasıyla doldurabilmek için yeni bahaneler aranıyor. En makul bahanenin baraj su kotunun 10 metre yükseltilmesi olduğuna karar veriliyor ve buna bağlı değişen inşaat maliyetleri bahane gösterilerek tam 928 milyon (eski para ile trilyon) TL talep ediliyor. Üstelik bu talep TCDD’ye yaptırılıyor. Kalkınma Bakanlığı maliyet artırımını derhal kabul ederek Yüksek Planlama Kurulu’na gönderiyor. Yüksek Planlama Kurulu talebi aynen onaylıyor ve demiryolunun yer değiştirme maliyeti şimdilik, 1,63 milyar TL’ye (1,63 Katrilyon) çıkarılmış oluyor. Özetle, zaten haksız ve hukuksuz bir şekilde havuzculara aktarılan 740 milyon TL’ye ek olarak devletin kasasından 928 milyon TL daha çıkarılıyor. Bir başka ifadeyle, yüzde 50’si yapılan Palu-Genç-Muş demiryolu yer değiştirme işinin maliyeti yüzde 125 artırılıyor. Lisans anlaşması ile baraj yapıp Devlete elektrik satacak firmalar, baraj altında kalacak demiryolunun başka yere taşınması için Devletten, Hazine’den, şimdilik, 1,63 milyar TL (1,63 katrilyon) para alıyor. Barajın kotunu devletin parası ile yükselterek daha fazla elektrik üretmeyi ve bu elektriği yine devlete satmayı planlayan şirketler ikinci vurgunu yapıyor. AKP Hükümeti de her türlü “lojistik desteği” sağlıyor. Başka lisans anlaşmalarında her türlü maliyet artışları işletmeciye aitken bu projede, maliyetler neden devlete yüklenmiştir? Bu işlerin tamamı neden davetiye usulü ile yapılmıştır? Benzeri sorularımızı 2 yıl önce dönemin bakanına sorduk daha cevap bekliyoruz!”

chpli-atici-palu-genc-mus-demiryolu-degistirme-maliyeti-artirildi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.