Tramvay gazetesi ihtiyaç değil fantazi


Tramvay gazetesi ihtiyaç değil fantazi :CHP Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Akyüz, “Raylı sistemde dağıtılan ‘Tramvay’ gazetesi ile vatandaşın cebinden çıkan para aylık 52 bin lira” dedi

CHP Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Erkan Akyüz, geçtiğimiz günlerde Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında Büyükşehir Belediyesi Özel Kalem Müdürü Sefer Arlı’nın ‘Samulaş 65 yaş üstü taşımacılık yüzünden zarar ediyor’ sözlerini eleştirdi.

CHP Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Erkan Akyüz, CHP Büyükşehir Belediye Meclis toplantısında yaptığı basın toplantısında Ocak ayında Sefer Arlı’nın ’65 yaş üstü vatandaşların taşımacılığı Samulaş’ı zarar uğratıyor’ sözlerine eleştirdi. Akyüz, “65 yaş üstü vatandaşların toplu taşıma kanunu TBMM’de ve Bakanlar Kurulu’nun kararı. Bunu değiştirmek hiç bir yerel yönetime düşmez” dedi.

65 YAŞ ÜSTÜ İÇİN KANUN VAR

Geçtiğimzi günlerde kamuoyunda insanların merak ettiği ve CHP meclis üyelerinin meclise soru önergesi ile sunduğu toplu taşıma konusunu değerlendirdi. Akyüz, “Ocak ayı meclisinde Samulaş’ın zarar etiği, zarar gerekçesininde 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz olduğu için çok fazla yolculuk yapmasına bağlayan Sefer Arlı’ya soru önergesi verdik. Raylı sistem zarar ettiği yönünde beyan eden Büyükşehir Belediyesi Özel Kalem Müdürü Sefer Arlı’nın bu sözleri kabul edilemez. 65 yaş üstü vatandaşlara taşıma konusunda ücret getirme şansları yok. Belediyenin yetkisininde 65 yaş üstü ücret getirme hakkı yok. Bu Bakanlar Kurulu tarafından verilen bir haktır. Hiç bir yerel meclis bunu değiştirmez” diye konuştu.

BELEDİYE İŞLETMECİ DEĞİL DENETİMCİ OLMALIDIR

Akyüz, “65 yaş üstü vatandaşın ücretsiz olarak kullanması çok cüzidir. Bunun tasarrufu ile söz edilen bu zarardan kurtulma olmaz. Bu fantazi harcamalar yüzünden olduğunu her platformda dile getirdi. Bunlardan birisi Samulaş tarafından basılan Tramvay gazetesidir. Her zaman söylediğimiz gibi belediye işletmeci olmamalı. Belediyeler sadece bu işletmleri denetleyen kurumlar olmaldır. Samsun’da Tramvay diye bir gazete baskıya gerek olmadığını söyledik. Samulaş’ın yetkilisi Sefer Arlı’ya ‘bu gazetenin maliyeti nedir?’ diye sorduk. Bu sorumuza geçtiğimzi toplantıda Turan Çakır, tramvay gazetesinin ‘Samulaş’a maliyeti 300 bin lira civarında, reklamlardan topladığı gelir ise 400 bin lira civarında. Yıllık 100 bin lira karımız var’ diye cevap verdi” ifadelerinde bulundu.

İHALE SÜRECİ BİR YILLIK DEĞİL 7 AYLIK

Tramvay gazetesinin faaliyetine başladığında ihale yapıldığını ve ihaleyi alan firmanın 05.06.2014’te kağıt temini, tedarik ve basın ve dağıtım gibi hizmetleri 314 bin 960 liraya aldığını resmi ihale dosyasında rastaladıklarını söyleyen Akyüz, “Sefer Arlı’nın söylediği dönem bir yıl geçerli değil. 23.06.2014’den 22.01.2015 tarihi arasında geçerli. Bu da ihalenin bir yıllık değil, 8 aylık maliyetinin 314 bin lira olduğunu ve tüm bir yıla yayıldığında yaklaşık 600 bin lira civarında malieyete ulaştığını tespit ettik. Yani hizmet bir yılda 300 bin değil, yaklaşık 600 bin liraya yükseliyor. Samulaş’tan ihale alan firma ayrıca, mal alım ihalesi ilanına çıkarak raylı sistemin 600 liralık masrafına artı olarak 130 bin 440 liraya kağıt almış. Sefer Arlı bizim yaptığımız bu hesaplarda yanlışlık ya da hata varsa bizi aydınlatmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

SAMULAŞ, TRAMVAY GAZETESİNİ DAĞITIYOR

Tramvay gazetesinin dağıtımının ihaleye alan şirket tarafından yapılması gerekirken, Samulaş’ın güvenlik görevlisi tarafından yapılmasını eleştiren Akyüz, “Tramvay gazetesinin dağıtımının ihale alan şirket tarafından yapılması gerekirken, belediye bünyesinde hizmet yapan Samulaş’ın güvenlik görevlisi tarafından yapılıyor. Dağıtılan bu gazeteler ise yerlere atılıyor. Belediye yetkilileri Samsunlu vatandaşların parasını yerlere saçıyor. İhalede basım, dağıtım, dizgisi ihale alan firmaya aitken, Samulaş’ın güvenlik görevlisi dağıtılmasına göz yumuluyor. Bu kişiler bizi yaşarken kör, sağır ve dilsiz sanıyorlar. Kendilerine yağ damlarken, biz burada belediye meclisinde sessiz kalacağımızı sanıyorlar. Ama biz CHP Belediye Meclis Üyeleri olarak, tüyü bitmemiş yetimlerin hakkını aramakla sorumluyuz. Bizim muhatabımız büyükşehir belediyesindeki Samulaş yetkilileridir. Bunun altını eşelersek daha nice sorunlar ortaya çıkacağına eminim” ifadelerinde bulundu.

İHALE SÜRECİ YARIN SONA ERİYOR

Samsun’da Tramvay gazetesi ile ilgili ihale sürecinin 22 Ocak 2015 (yarın) tarihinde sona erdiğini ifade eden Akyüz, son olarak yaptıkları bu hesaplamalarda raylı sistemde Tramvay gazetesi ile vatandaşın cebinden çıkan paranın aylık 52 bin lirayı bulduğunu öne sürdü. Akyüz, “Raylı sisteme her binildiğinde vatandaşlarımıza aylık 52 bin liralık ek külfetin ortağı olmak zorunda kalıyor. CHP Meclis üyeleri olarak yanlış ve eksik gördüğümüz her konunun karşısında olurken, doğru bulduğumuz konularda da destekçisi olacağız” dedi.

tramvay-gazetesi-ihtiyac-degil-fantazi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s