TCDD hesapları KİT Komisyonunca ibra edildi


TCDD hesapları KİT Komisyonunca ibra edildi :TCDD Genel Müdürlüğü ile bağlı ortaklıkları Türkiye Vagon Sanayi AŞ (TÜVASAŞ), Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi AŞ (TÜLOMSAŞ) ve Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayi AŞ’nin (TÜDEMSAŞ) 2012 yılına ilişkin hesapları TBMM KİT Komisyonunca ibra edildi.

Söz konusu kuruluşların 2012 yılına ilişkin hesapları TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Komisyonu toplantısında görüşüldü.

Toplantıda sunum yapan TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, demiryolu taşımacılığının Türkiye’deki gelişimi hakkında bilgi verdi.

2003 yılından bu yana demiryollarının sürdürülebilir kalkınma hamlelerinin en önemli halkalarından biri olarak görüldüğünü ve bu alandaki yatırımlara önem verildiğini dile getiren Karaman, “Bu sayede 2004-2014 yılları arasında bin 759 kilometre demiryolu yapılmıştır. Diğer taraftan, 2 bin 712 kilometrelik demiryolu inşası ise devam etmektedir” dedi.

2003 yılından bugüne kadar TCDD’nin yaklaşık 24 milyar liralık yatırım yaptığını anlatan Karaman, Türkiye’nin 40 yıllık hayali olan yüksek hızlı demiryolu projelerinin 2004 yılından itibaren gerçekleştirilmeye başlandığını ifade etti.

Mevcut ve ileride açılması planlanan YHT ve HT hatlarında çalıştırılmak üzere 106 YHT seti temini kapsamında 10 setin ihaleye çıkılmasına yönelik çalışmaların sürdürüldüğünü belirten Karaman, 80 YHT seti için ihale hazırlıklarında son aşamaya gelindiğini söyledi.

Yük taşıma verilerine ilişkin de bilgi veren Karaman, 2003 yılında 15,9 milyon ton yük taşınırken, 2014 yılında bu miktarın 28,6 milyon tona ulaştığına dikkati çekti. Karaman, aynı dönemde taşınan yolcu sayısının da 77 milyondan 152,4 milyona çıktığını kaydetti.

Toplantının ardından TCDD Genel Müdürlüğü ile bağlı ortaklıkları Türkiye Vagon Sanayi AŞ (TÜVASAŞ), Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi AŞ (TÜLOMSAŞ) ve Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayi AŞ’nin (TÜDEMSAŞ) 2012 yılına ilişkin hesapları ibra edildi.

tcdd-hesaplari-kit-komisyonunca-ibra-edildi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.