Adapazarı ekspresi için TBMM’de toplantı yaptı


Adapazarı ekspresi için TBMM’de toplantı yaptı :CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ,İstanbul Milletvekili Faik Tunay ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç TBMM’de Gazetecilerin Karşısına çıktılar

CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ve CHP İstanbul Milletvekili Faik Tunay ile birlikte gazetecilerin karşısına çıkan CHP Sakarya Milletvekili Özkoç, aynı saatlerde gar önünde ‘’trenimizi geri istiyoruz’’ eylemi yapan Sakaryalıları selamladıklarını söyledi.

Tren garı işlevsizleştirilerek, tekrar ranta açılmaya çalışıldığını belirten Özkoç, ‘’Bu gar, biz Sakaryalılar için sadece bir ulaşım yolunu ifade etmiyor, depremle yıkılan kentimizin tarihle son bağlarından biri burası. Elimizden alınmasına izin vermeyeceğiz’’ dedi.

– 30 milyon insan, karayoluna mahkum edildi-

Özkoç, şöyle konuştu:

‘’Yıl 2002, Türkiye’de demiryollarında TÜİK rakamlarına göre yılda 74 milyon insan taşınıyor. Yıl 2013, yine TÜİK rakamlarına göre ülkede demiryolunu kullanan insan sayısı 46 milyon 441 bin kişi. Yaklaşık 30 milyon insan, 11 yıllık süre içerisinde karayollarına mahkum hale getirilmiştir. Bunlar kim; Öğrenciler, işçiler, emekliler, yani dar gelirliler. Bu insanları mahkum ettikleri karayollarında durum ne? Yine TÜİK’i esas alalım. Resmi verilere göre, 2002’de 440 bin trafik kazası olmuş. 2013’e gelindiğinde 1 milyon 207 bin 354 trafik kazası meydana gelmiş.

-Sorumluları biliyoruz-

Sorumlusu kim? Dünyanın en güvenilir, en ucuz taşıma sisteminden insanları alıp, karayoluna mecbur bırakanlar kim? Sakarya Tren Garı’nı, 2005 yılında Balıklı Gar Alışveriş Merkezi diye adını bile koydukları projeyle rant alanına çevirmek isteyenler. Sakarya’nın, halkın çok şiddetli tepkisiyle karşılaşıp geri adım atmak zorunda kalan, ancak bugün garı, trensiz, işlevsiz bırakarak aynı hesabı tekrar gündeme taşımaya çalışanlar.

-116 yıllık garımızın yaşıtları, dünyada gözbebeği-

Ben soruyorum, 116 yıldır kent merkezine gelen bir tren ve bu tren hattını kullanma kültürü oluşmuş bir kent halkı varken, tren hattı neden kaldırılmak istenir? Dünyanın, Sakarya Garıyla yaşıt tren istasyonları, Paris, Zürih, Roma, Stockholm, New York, Frankfurt, onlarca tren istasyonu kent merkezinde tüm endamıyla korunmaya çalışılırken, bizim garımız neden işlevsiz bırakılır?

-Trafik hikayesi komik, Eskişehir örneği ortada-

Kent içi trafik sıkışıklığı gibi komik bir hikaye anlatmasınlar, hiçbirimiz inanmıyoruz. Eskişehir örneği, Yılmaz Büyükerşen’in üstün çabasıyla kent merkezinde korunan garı ortada.

Biz, Sakarya halkı olarak trenimize, geçmişimize ve geleceğimize bir kez daha sahip çıkacağız. Tren, kent merkezine gelecek. 116 yıllık tren garımız, Sapanca Erdemli Köyü’nden getirilen fidelerin asırlık çınarlara dönüştüğü güzel garımız, trensiz kalmayacak.’’

-Tek vasıtalık yolu, 5 vasıtayla aldırmaya kalkıyorlar-

Özkoç’un ardından söz alan Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, TCDD genel müdürü ile birlikte 2 ay önce tren hattıyla Sakarya’ya gerçekleştirdiği ziyareti anımsatarak, ‘’Tren Sakarya’ya girdiğinde, çocukluğuma geri döndüm. Bu bir tarih, kültür, bunu korumak zorundayız’’ dedi.

Adapazarı ekspresi kullanılırken, Sakarya merkezden trene binen birisinin tek vasıtayla Haydarpaşa’ya vardığını, bugün aynı noktaya ulaşabilmek için 5 vasıta değiştirmek gerektiğini anlatan Akar, şunları söyledi:

‘’Adapazarı’ndan Arifiye’ye gidiyor, Arifiye’den trene binip Pendik’e, Pendik’ten dolmuşla Kartal, Kartal’dan metroyla Kadıköy, buradan bir araç daha. Ne oldu? Zamanımızı sıfırladınız, cebimizi sıfırlandınız, kültürümüzü sıfırladınız. Bunlar herşeyi sıfırlamaya alışık da kültür sıfırlanmaz, bunun bedeli olur.’’

-TCDD Genel Müdürü’nün sözü var-

Akar, TCDD Genel Müdürü’nün Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin istemesi halinde, Arifiye-merkez hattında rayları iyileştirme, hemzemin geçitlerde altgeçit yapma ve hat sayısını artırma sözü verdiğini söyledi ve belediyenin konuya sahip çıkması gerektiğini vurguladı.

adapazari-ekspresi-icin-tbmmde-toplanti-yapti

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s