İZBAN 'a 3.5 milyon TL "hırsızlık" zararı!


İZBAN ‘a 3.5 milyon TL “hırsızlık” zararı : İZBAN’ın Cumaovası-Torbalı arasında yapımı süren toplam 32 kilometrelik demiryolu hattının, 22 kilometresine ait elektrik tellerinin çalındığı tespit edildi. İzmir-Torbalı arasındaki ulaşımı büyük ölçüde rahatlatacak çalışmaları sürerken yapılan hırsızlığın 3.5 milyonluk zarara yol açtığı öğrenildi.

Projenin 10’da 1’i
İZBAN hattının Cumaovası’ndan Torbalı’ya uzatılması projesini yürüten Emre Ray Enerji Grubu’nun, hırsızlık olayından sonra hattın elektrifikasyon sistemi döşemesine ara vermediği belirtildi. 32 kilometre uzunluğundaki hattın elektrifikasyon sistemini 2 yıla yakındır sürdüren şirket yetkilileri, 22 kilometrelik hattın zarar gördüğünü iddia etti. Bu hırsızlığın, Türkiye genelindeki benzer projeler arasındaki en büyüğü olduğu dile getirildi. 240 kilometre uzunluğundaki Ankara-Eskişehir Yüksek Hızlı Tren projesinde hırsızlar tarafından çalınan kablo miktarının ise 5 kilometre olduğu belirtildi. Bu projenin 10’da 1’i kadar olan İZBAN projesinde, çalınan kablo miktarının ise tam 4 katı olduğu açıklandı.

Bakan açıklamıştı
2012 yılının 9’uncu ayında başlayan elektrifikasyon çalışmaları 2014 Temmuz’da sona ermesi gerekiyordu. Ancak, elektrik tellerinin çalınmasından dolayı projenin tamamlanamadığı öne sürüldü. Türkiye genelindeki tren hattı projelerinin yüzde 80’inin elektrifikasyon sistemini gerçekleştiren Emre Ray Enerji yetkilileri, bugüne kadar Torbalı hattında 3.5 milyon lirayı aşan zararlarının olduğunu belirtti. Halen, Eskişehir-Kütahya, Kütahya-Balıkesir, Balıkesir-Manisa ve Manisa-İzmir hızlı tren çalışmalarını sürdüren firma, Aliağa-Cumaovası hattının da elektrifikasyon sistemini döşedi. Firma, bu projelerde herhangi bir hırsızlık olayıyla karşılaşmadı. Torbalı’da büyük bir zararla karşılaşan firma, 65 ton telin çalınmasıyla zamanlamada sapmalar yaşandığını savundu. Geçtiğimiz ay Torbalı’ya gidip hat üzerinde incelemelerde bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, seferlerin en geç Mayıs ayında başlayacağını söylemişti.

Kilometrede 200 bin lira zarar veriyorlar
Hırsızların çaldığı kabloların bakır olarak satılması durumunda birkaç kilo bakırdan ortalama 100 TL elde edilirken, her bir kilometrede verilen zararın ise 200 bin TL. Almanya’da özel olarak üretilen bu kabloların getirtilmesinin maliyetli olduğu belirtildi. Güvenlik personeline rağmen meydana gelen hırsızlık olayına çözüm bulanamadı.

izban-a-3-5-milyon-tl-hirsizlik-zarari

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.