SAMULAŞ bütçesi tatmin etmedi


SAMULAŞ ‘ın bütçesi tatmin etmedi :SAMULAŞ’ın ihtiyacı olan 50 milyon liralık kredi mecliste tansiyonu yükseltti. 4 milyon avroluk bakım ücreti ve tramvay gazetesi masaya yatırıldı

Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde ‘SAMULAŞ’ tartışması yaşandı. 50 milyon liralık kredi talebine tepki gösteren CHP’li üyeler, SAMULAŞ’ın zarar etmesinin sorgulanmasını istedi. 2014 yılı bilançosunda 1 milyon 500 bin lira zarar ettiğinin gündeme geldiği mecliste, 4 milyon avroluk bakım giderinin açıklanması istendi. Tramvay Gazetesi ise tartışma konusu oldu.

Ocak ayı meclis toplantısında SAMULAŞ ile ilgili hazırlanan kredi talebi, CHP’li üyelerin Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanvekili Turan Çakır ile tartışmasına yol açtı. CHP’li Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Erkan Akyüz, tramvay gazetesinin maliyeti ile ilgili sorduğu sorulara karşı aldığı cevaptan tatmin olmadığını söyledi.
Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Turan Çakır’ın yönetiminde gerçekleştirilen toplantıda SAMULAŞ ile ilgili hazırlanan teklifleri masaya yatıran CHP Meclis Üyesi Erkan Akyüz, SAMULAŞ’ın zararının vatandaşa yüklenilmeye çalışıldığını ifade etti.

BU VATANDAŞIN ZARARI DEĞİL

Akyüz: “SAMULAŞ’ın bir takım etkiler nedeniyle zarar ettiği belirtiliyor. Raylı sistemin 4 milyon Avro tutarında bakım maliyeti olduğu açıklandı. Bu rakam bizim cebimizden çıkacak. Bu vatandaşın zararı değil. 4 milyon Avro bir tarafta dururken, 65 yaş üstü vatandaş çok biniyormuş, vay efendim, öğrenciler inerken raylı sistem yerine dolmuşu tercih ediyorlarmış gibi nedenler sıralanıyor. En ucuz ulaşımı, en ucuz sosyal donatıları sağlamakla sorumlu olduğu için belediyeler oluşturulmuştur. Vatandaş bu hizmetlerden en ucuz şekilde faydalanırsa, ticari karımız olur. Belediyeler ticari mekânlar değildir. Kar hanesine vatandaşın refahı yazılır. Zarar ettiğinizi söylüyorsunuz, günlük gazete çıkarıyorsunuz. Zaten Samsun’da yeteri kadar basın var, cep telefonları yoluyla haberleri alıyoruz. Bu tramvay gazetesinin maliyeti nedir? Kendi tesislerinizde mi basıyoruz? Başka bir yer de mi basılıyor? Bu gazeteye reklam veren kimler,? Belediye ile ilişkileri nelerdir? Bu soruların cevaplarını merak ediyoruz. Biz bunları konuşurken hizmetlere karşı çıkmadığımızı defalarca söylüyoruz. Uyarmak farklı bir şey.”

BELEDİYE ÖNEMLİ HESAPLAR YAPMALI

Tartışmaya CHP Meclis Üyesi Mustafa Tüfek de katıldı. Tüfek SAMULAŞ’ın iyi yönetilmediğini ve Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda iyi hesap yapması gerektiğini ifade ederek, “SAMULAŞ’ın 2014 yılı bilançosunda 1 milyon 500 bin lira zarar ettiği söylendi. SAMULAŞ’ı sorgulamamız lazım. Neden zarar ediyor incelemek gerekiyor. Hatta yeni güzergahlar açıklandı. Tekkeköy’e, 19 Mayıs’a bu raylı sistem gidecekse belediye önemli hesaplar yapmak zorundadır. Zarar mı edecek, kar mı edecek bunu tespit etmeli” dedi.

TOPLAMA BAKARSAK ZARAR YOK

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Çakır ise günlük çıkarılan tramvay gazetesinin yıllık 315 bin lira maliyeti, 415 bin lira geliri olduğunu açıkladı. Gazete ile ilgili başka soruya cevap vermeyen Çakır, “65 yaş üzeri kişilerin ücretli taşınacağı yönünde yanlış bir algı oluştu. Yasa ücretsiz taşınacağını belirtiyor. 65 yaş üzeri yolcu trafiği raylı sistemin yolcu trafiğine yüzde 6 oranında yansıyor. Atakum, Atakent ve Kurupelit’e ara sokaklara ringler konuldu. Bunun raylı sisteme yolcu anlamında katkısı oluyor. 4 milyon Avro bakım onarım masrafı olduğu söylendi, bu gerçektir. Aracınız bile belli bir km’den sonra periyodik bakımları var. Zarar ediyor noktasında SAMULAŞ belediyeye aylık 950 bin lira kira ödüyor. Toplamda baktığımızda zarar söz konusu değildir. “diye konuştu.

samulas-in-butcesi-tatmin-etmedi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s