Organizeye tramvay mı geliyor


Organizeye tramvay mı geliyor :Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Şehrin sanayi yükünü üzerinde taşıyan Ankara yoluna tramvay konusunda önemli çalışmaların yapıldığını ifade eden Öztürk, “Büyükşehir Belediyesi fizibilitesini tamamladı,

Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Sami Gediz’e özel açıklamalarda bulundu. Konya’nın güzel bir çıkış yakaladığını ve 2023 hedeflerine hızla ilerlediğini dile getiren Öztürk, Konya’nın Başbakan Ahmet Davutoğlu ile birlikte başına talih kuşunun konduğunu ifade etti.

DAVUTOĞLU KONYA İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS

Başbakan’ın şehrimizden olmasının büyük şans olduğunu aktaran Öztürk, “Sayın Ahmet Davutoğlu’nun başbakan olmasını bir vatandaş olarak değerlendirmek istiyorum. Davutoğlu’nun Konyalı olması, benim Konyalı olmam bağlamının dışında bence bu süreçte olabilecek en iyi Başbakandır ve doğru zamanda, doğru bir noktada olduğuna inanıyorum.

Tabi Konyalı olarak Sayın başbakanımızın Konyalı olması bizim için hem mutluluk, gurur ve aynı zamanda sorumluluk verici. Mutluluk, gurur verici ama bütün Konyalılara ekstra sorumluluk verdiğini düşünüyorum ve aynı zamanda sorumluluk çerçevesinde hareket etmemiz gerektiğine inanıyorum. Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun başbakan olmadan öncede Konya’ya çok önemli hizmetleri başlamıştı. Konya’nın yatırımlarını hızlandırdı bu anlamda değerlendirirsek yeni yatırımlar başladı. Ankara’da ki Konyalıların gücü elbette ki arttı. Beraberinde takip ederseniz Konya kamu yatırımlarından aldığı payda her sene daha yukarıya doğru çıkarak 2013 yılı sonlarına doğru 8nci olarak tamamladı. 2013’te Türkiye’de en çok yatırım alan 8 ilden bir tanesi olduk. Sayın Ahmet Davutoğlu bakanlığından önce ilimiz 15’lerdeydi. Burada görüldüğü gibi zaten başbakanımız, Dış İşleri Bakanıyken dahi Konya’ya çok önemli hizmetleri zaten oluyordu. Elbette kendisinin başbakan olması daha fazla işleri kolaylaştırdı. Konya- Karaman bu bölgenin, İç Anadolu Bölgesi’nin en önemli sorunu olan ulaştırma sorununda da kendini çok iyi yetiştirmiş ve hakkıyla bakanlık görevini yerine getiren Sayın Lütfi Elvan’ın Ulaştırma Bakanı olması hem Konya, hemde Karaman bölgesinde ulaştırma anlamında yatırımların hızlanmasına sebebiyet verdi. Bunun Konya için, Karaman için büyük bir avantaj olduğunu da söyleyebilirim.

ÖNEMLİ YATIRIMLAR GELİYOR

Konya’ya önemli yabancı yatırımcıların gelmeye başladığını aktaran Öztürk, “Her yıl yabancı yatırımcılar şimdiye kadar sadece tüketim sektörüne birde firma satın alma olarak şehrimize geliyorlardı. İlk bundan 3-4 sene önce yabancı bir yatırımcı direk yatırım amaçlı geldi. Şimdi aynı firma ikinci bir yatırımını yapıyor ve o firmanın Konya’ya ikinci yatırımını yapmasıyla beraber 4-5 tane daha firma Konya’ya yatırım için gelmek durumunda kaldı. Bunlardan 2-3 taneside yabancı oldu. Ben Konya’ya yatırım yapan yabancı yatırımcıların ve Konya dışından olan Türk yatırımcılarında ilgisinin arttığını görüyorum. Bundan sonra da artarak devam edecektir.” dedi

ANKARA YOLU’NA RAYLI SİSTEM

Ankara Yolu üzerine düşünülen ve Organize sanayilere gidişi kolaylaştırmayı amaçlayan raylı taşıma projesi hakkında da konuşan Öztürk, “Ankara yolu bütün Organize Sanayilerinin olduğu bir bölge. Tabi Konya gelişiyor dedik, bu bölgeye de belki binlerce işçi günlük devamlı gidip geliyorlar. Genelde servis kullanılıyor yada farklı özel araçlarla gidip geliniyor. Bu konuda birçok görüşme yapıldı, birçok çalışma yapıldı. Şu anda da Büyükşehir Belediyesi’nin çok ciddi aktivite yaptığını biliyoruz. Burada iki tane önemli konu var bir tanesi mevcut şehir içi trafiğinde ray taşımacılığının da kullanılması, ikincisi de özellikle Ankara yolunun sağ tarafı diye adlandırdığımız sanayi bölgelerinin çok yoğun olduğu yerde Organize Sanayisine kadar gidecek olan ikinci bir hattın inşaatı. Tabi bu konuda Büyükşehir Belediyesi’nin sağlıklı bilgiler vereceğini düşünüyorum. Biz birçok kez bu konuyu görüştük. Fizibilite çalışmalarının tamamlanma aşamasında olduğunu biliyorum. Ulaşım planlamasında olan bu güzergah konusu önümüzdeki günlerde daha da netleşecektir” dedi.

organizeye-tramvay-mi-geliyor

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s