Türkiye İle İran Anlaştı, İhracat Artışına Kapı Açıldı


Türkiye İle İran Anlaştı, İhracat Artışına Kapı Açıldı :Batu Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Taner Ankara, anlaşmanın lojistik sektörüne de önemli katkı yapacağını belirtti.

Türkiye ile İran arasında yeni demiryolu hattı kurulması konusunda anlaşmaya varıldı. Anlaşmayla birlikte İran’a ve İran üzerinden geçiş yapılan ülkelere gerçekleştirilen ihracatta artış yaşanması bekleniyor.

Batu Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Taner Ankara, demiryolu hattının İran ile yapılmasının önemine değinerek, anlaşmanın lojistik sektörüne de önemli katkılar yapacağını vurguladı.

Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ın, İran İletişim Teknolojileri ve Haberleşme Bakanı Mahmut Vaizi ile bir araya geldiği görüşmede ticaretin gelişmesi için önemli kararlar alındı. İki ülke arasında demiryolu hattı oluşturulacak. Anlaşmayla birlikte karşılıklı yatırımların ve ticaret hacminin artması hedefleniyor. Görüşmede iki ülke arasında serbest ticaret anlaşması yapılması için de ilk adımlar atıldı.

Geçiş belgesi sorunu ortadan kalkacak

Geçen yıl İran ile yaşanan sorunlara değinen Taner Ankara, “Geçtiğimiz yıl alınan yüksek geçiş ücretleri ve geçiş belgesi sorunları bu anlaşmayla ortadan kalkacak. Taşımaların demiryoluyla yapılması maliyetleri de düşürecektir.” ifadelerini kullandı.

“İran stratejik bir nokta…”

İran’ın Türkiye lojistik sektörü için önemli bir noktada bulunduğuna dikkat çeken Taner Ankara, “Geçtiğimiz yıl Türkiye ile İran arasındaki ticaret hacmi yaklaşık 12 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. İran, hem lojistik taşımalarımızın yoğun olduğu bir bölge, hem de Türki Cumhuriyetlere ve Doğu Asya’ya yaptığımız taşımalarda geçiş noktamız konumunda. Yapılacak demiryolu hattı, Asya’ya yapılacak ihracatımızı da olumlu şekilde etkileyecek” değerlendirmesinde bulundu.

turkiye-ile-iran-anlasti-ihracat-artisina-kapi-acildi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.