Milli Hızlı Tren 'e TÜMOSAN imzası


Milli Hızlı Tren’e TÜMOSAN imzası :TÜMOSAN; tren, hızlı tren setleri ve demiryolu ortak üretimi amacıyla, dünya devi İspanyol şirket Patentes Talgo SLU ile ortak projede niyet sözleşmesi imzaladı. Albayrak Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nuri Albayrak ve LU Başkan Vekili Ana De Nicolas Renedo’nun imzaları ile resmileşen bu ortaklıkla, Türkiye’nin ulusal hızlı tren projelerine büyük katkı sağlanması hedefleniyor.

Tümosan ile tren, hızlı tren ve demiryolu ekipmanı alanında etkinlik gösteren İspanyol şirketi Patentes Talgo SLU arasında ortak proje, girişim veya teknoloji transferi konusunda niyet mektubu imzalanmasına ilişkin düzenlenen merasim, iki şirketin üst düzey yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

“Hedefimiz Türkiye’yi demiryolu ulaşımının kalbi yapmak”

Törende konuşan Albayrak Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nuri Albayrak, nihai 10 senede yeni bir demiryolu seferberliğinin başladığı ve Türkiye’nin hızlı trenle tanıştığı bir dönemi yaşadıklarını belirterek, “Açıklanan devlet politikası 2023 yılına kadar 10 bin kilometre hızlı şimendifer hattının inşasını öngörmekte, Asya ve Avrupa’yı bağlayarak ülkemizi demiryolu ulaştırmasının kalbi konumuna getirmeyi amaçlamaktadır” dedi.

Bu hedeflere ulaşılmasında demiryolları olduğu kadar çeken ve çekilen araçların yurtiçinde üretilmesi için teknolojinin geliştirilmesinin altını çizen Albayrak, ulusal tren projesi kapsamında yüksek hızlı tren setlerinin azami yurtiçi kaynaklarla üretilmesinde teknoloji transferinin bir gereklilik olarak ortaya çıktığını ve uluslararası işbirliğinin mecbur hale geldiğini aktardı.

Albayrak, Tümosan’ın, özelleştirmeden sonra geçen 10 sene içerisinde ürettiği araçların dizel motor, transmisyon, şanzıman ve aks sistemlerinin tasarım ve üretimini ulusal olanaklarla gerçekleştirildiğini ifade etti.

“Milli görevimiz”

Tümosan’ın Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile Altay Tankı kuvvet grubunun geliştirilmesi proje görüşmelerini sürdürdürdüğünü, sözleşme imzalandıktan sonra 5 sene içerisinde bin 500 at gücü motor ve transmisyon tasarım ve üretim yeteneğine kavuşacağını vurgulayan Albayrak, “Tümosan örneğinden yola çıkan grubumuz aynı yaklaşımı ulusal tren projesinde uygulama düşüncesiyle uzun süren değerlendirmeleri sonrasında Talgo firmasını işbirliği için en müsait namzet olarak belirlemiş ve bu amaçla niyet mektubu imzalama kararı almıştır” diye konuştu. Albayrak Yönetim Kurulu Başkan Vekili Nuri Albayrak, projenin 1 yıllık çalışmanın ürünü olduğunu, proje yaşama geçirildikten sonra yurtdışından gelen çok fazla sayıda teklifi de değerlendirebileceklerini belirtti.

Bu işbirliğinden son amaçlarının raylı sistemler teknolojilerinin ülkeye kazandırılması olduğuna dikkati çeken Albayrak, sözlerini şöyle tamamladı:

“İmza altına alınan vesika kapsamında taraflar Türkiye’de hızlı şimendifer setlerini ortaklaşa üretmek amacıyla fizibilite çalışmaları yapmayı ve potansiyel projelerin ihale sürecine katılmayı hedeflemektedirler. Huzurunuzda, artı ulusal bir görevin yerine getirilmesi için bizimle işbirliği yapma kararı veren Talgo firma yetkililerine şükranlarımı sunuyor, attığımız bu adımın firmam ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum.”

milli-hizli-trene-tumosan-imzasi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s