Meydan –Havaalanı- Expo Raylı Sistem Hattı Bakanlık Tarafından Yapılacak


Meydan –Havaalanı- Expo Raylı Sistem Hattı Bakanlık Tarafından Yapılacak :AK Parti Antalya 5’inci Olağan İl Kongresi’nde konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Habercilik Bakanı Lütfi Elvan, Antalya’ya son 12 yılda 3 katrilyon 100 milyar liralık yatırım yapıldığına dikkati çekerek, “Özellikle ulaştırma alanında Antalya’mız gelişmeye devam edecek” dedi.

Şimdiden hayırlı olsun

Antalya için şuan öncelikli projenin hızlı tren projesi olduğunu aktaran Bakan Elvan, “Antalya’dan Konya’ya, Konya’dan Aksaray’a, Aksaray’dan Nevşehir’e, Nevşehir’den Kayseri’ye kadar uzanan hattımız. Bu ay uygulama projesi ihalesini yapacağız ve 2015 yılı sonunda kazmayı vuracağız ve demir yolu yapımına başlayacağız. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun diyorum” dedi. Elvan, Antalya’yı Eskişehir’e, Antalya’yı Bursa ve İstanbul’a bağlayacak hızlı tren hattıyla ilgili proje çalışmalarının da tamamlandığını belirterek, “İnşallah 2023 yılı perspektifinde önümüzdeki yıllarda bu projenin de yapımına başlayacağız” şeklinde konuştu.

‘İşbirliğiyle 2016’ya yetiştireceğiz’

Meydan –Havaalanı- Expo 2016 Raylı Sistem Hattı’nın Antalya için son derece önemli olduğunu ifade eden Bakan Elvan, “Bu hattın altyapısını Ulaştırma Bakanlığı olarak biz yapacağız. Tren setlerini ve istasyonları Büyükşehir halledecek. İş birliği halinde Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımızla beraber, Ulaştırma Bakanlığımız bu projeyi gerçekleştirecek ve 2016 yılına bu projeyi yetiştireceğiz. Artık havaalanına gelen yolcularımız, tramvay hattıyla doğrudan şehir merkezine gelme imkanına kavuşacaklar” dedi.

Trafik ışığı problemine son

Karayolunda da önemli projeleri olduğunu aktaran Bakan Lütfi Elvan, Antalya’yı Alanya’ya otoban ile bağlayacaklarını ifade ederek, projeye 2015 yılında çıkacaklarını belirtti. Elvan, “Antalya’dan yola çıkan bir kardeşimiz birkaç km’de bir trafik ışıklarıyla karşı karşıya kalıyor. Artık o problemlerle karşı karşıya kalmayacaksınız. Yap-işlet-devret modeliyle 2015 yılında Antalya-Alanya otoyolunun ihalesine çıkacağız” şeklinde konuştu.

2023’ten önce

Antalya’yı İzmir’e bağlayan otoyol projesinden de bahseden Elvan, “Bu proje de 2023 yılı perspektifinde gerçekleştireceğimiz bir proje. Bu projenin ihalesine 2015 yılında çıkamayacağız ama önümüzdeki yıllarda İnşallah Antalya’yı İzmir’e bağlayan otoyol projesinin 2023 yılından önce yapımını gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

Mersin’e 50 km kaldı

Antalya-Alanya ve Gazipaşa’yı Mersin’e bağlayan hat üzerinde 23 tünel olduğunu belirten Elvan, bu tünellerin önemli bir kısmının tamamlandığını, 50 km’lik bir mesafenin kaldığını açıkladı. 2016 yılında bu 50 km’lik kesimi, tünellerle birlikte tamamlayacaklarını aktaran Bakan Elvan, ‘Antalya’yı Mersin’le buluşturacağız’ dedi.

‘1950’den bu yana çivi çakılmadı’

Bir başka önemli projenin Kumluca’dan Finike’ye, Finike’den Kaş’a, Kalkan’a uzanan hat olduğunu aktaran Elvan, burada proje çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu, bu güzergahın da bölünmüş yol haline getirileceğini söyledi. Elmalı-Kalkan ve Elmalı Kaş yolunu da yapacaklarını sözlerine ekleyen Ulaştırma Bakanı Elvan, ‘1950’li yıllardan beri çivi çakılmamış o yolu baştan sona yeniden yapacağız’ diyerek sözlerini noktaladı.

meydan-havaalani-expo-rayli-sistem-hatti-bakanlik-tarafindan-yapilacak

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s