Mahmutbey-Mecidiyeköy Metro hattı Kabataş’a uzanacak


Mahmutbey-Mecidiyeköy Metro hattı Kabataş’a uzanacak :Mahmutbey-Mecidiyeköy hattının, bu ay içinde ihalesi yapılacak 6,5 kilometrelik yeni hat ile Kabataş’a uzatılacağı bildirildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, belediye başkanı Kadir Topbaş’ın “Her yerde metro, her yere metro” hedefinde en önemli aşamalardan biri daha gerçek oluyor.

Bu kapsamda, yapımına devam edilen Mahmutbey-Mecidiyeköy metro hattı Kabataş’a uzatılıyor.

Mecidiyeköy’ü Kabataş’a bağlayacak 6,5 kilometrelik yeni metronun ihalesi bu ay içinde yapılacak.

Kabataş önce Mahmutbey’e, ardından da Bahçeşehir’e metro ile bağlanmış olacak. Yeni hat ile Kabataş Beşiktaş-Darphane-Mecidiyeköy güzergahında 3 istasyonla hizmet verilecek.

Kabataş-Mahmutbey metrosu ile Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli, Kağıthane, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler ve Bağcılar birbirine metro ile bağlanmış olacak.

Kabataş bağlantısıyla 24,5 kilometreye ulaşacak olan hat, daha sonra Halkalı Toplu Konutlar-Altınşehir-Başakşehir hattı ile birleşerek İstanbul metrosunun “can damarları”ndan biri haline gelecek.

Mecidiyeköy-Mahmutbey kesimi için “Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı, Depo-Bakım Sahası ve Depo Bağlantı Hatları İnşaat İşleri” ihalesi yapıldı ve 2014 Ocak ayında yer teslimi sağlanarak, inşa çalışmaları başlatıldı.

Kabataş-Beşiktaş-Darphane-Mecidiyeköy kesimi için ihale hazırlık çalışmaları tamamlandı.

Bu ihale kapsamında aynı zamanda Mecidiyeköy-Mahmutbey kesiminin elektro-mekanik ve mimari işleri de yapılacak.

Ayrıca, Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattında kullanılmak üzere 144 vagon temin edilecek. Mecidiyeköy-Mahmutbey arası metro hattının 2017 sonunda, Kabataş-Mecidiyeköy uzantısının ise 2018 sonunda işletmeye alınması planlanıyor.

Hat işletmeye alındığında, 4 noktada mevcut raylı sistemler ile entegrasyon sağlanacak. Buna göre, Kabataş-Taksim Funiküler hattı ve Eminönü-Kabataş tramvayı ile Kabataş’ta, Yenikapı-Hacıosman metro hattı ile Mecidiyeköy’de, Topkapı- Sultançiftliği hattı ile Karadeniz Mahallesinde (Metris bölgesi), Otogar-Bağcılar-Başakşehir hattı ile Mahmutbey’de entegrasyon sağlanacak

mahmutbey-mecidiyekoy-metro-hatti-kabatasa-uzanacak

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s