Yol ve Demiryolu kapandı diye 8 yıl ceza istendi


Yol ve Demiryolu kapandı diye 8 yıl ceza istendi :Eskişehir’de Ahmet Atakan’ın öldürülmesini protesto eden 110 kişiye ‘korsan’ eylem yapmaktan dava açan savcı yolu kapattıkları iddiasıyla da 1 ila 8 yıla kadar değişen ceza istedi.

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı, Hatay’da ahmet atakan’ın öldürülmesini protesto için sokağa çıkan 110 kişi hakkında açtığı davada, “kanuna aykırı gösteri ve yürüyüş yapmak” suçlamasının yanı sıra Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) düzenlenen, “ulaşım araçlarının kaçırılması veya alıkonulması” suçundan da ceza verilmesi istedi. Savcılık, araç trafiğini, hemzemin geçidi kapatarak ise demiryolu trafiğini engelledikleri iddia edilen “ekstra” hapis cezası istedi.
Haklarında TCK’nın “korsanlık” suçlarına işletilen maddelerinden dava açılan ve büyük çoğunluğu öğrenci olan 110 kişi arasında CHP’li Odunpazarı Belediye Başkan Yardımcısı Erdal Caferoğlu, Anadolu Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Yasemin Özgün, eğitim Sen eski il Başkanı Ali Paşahanlı, HDP İl Eş Başkanı Ahmet Uluçelebi de yer aldı.
Eskişehir Cumhuriyet Savcısı Aydın Tekin, 10 Eylül 2013 günü, Hatay’daki Gezi eylemleri sırasında öldürülen ve halen failleri ortaya çıkarılmayan Ahmet Atakan’ın ölümünü protesto etmek amacıyla yapılan gösteriyle ilgili soruşturmasını tamamladı. Savcı Tekin iddianamesinde, yaklaşık 300 kişilik bir grubun, yolları tamamen araç trafiğine kapatarak yürüdüklerini ve Üniversite Caddesi’nden Cengiz Topel Caddesi’ne araç geçişlerini engelledikleri, demir yolunun üzerine oturarak ve yatarak yüksek hızlı tren ile yük treni geçişlerini tamamen durduklarını ileri sürdü.
Suç var, mağdur yok
Savcı Tekin’in göstericilerin bazı vatandaşları yaraladığı iddiasına karşın, iddianamede yaralanan kişilerin kimliklerinin belirtilmemesi ve bu suçtan ötürü ceza istenmemesi de dikkati çekti.
Tekin, bu iddialarla 34 kişi hakkında, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasasına Muhalefet, araç ve demiryolu trafiğini engellemek” suçlarından 4,5 yıldan 11 yıla kadar, 39 kişi hakkında, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ve araç trafiğini engellemek suçlamalarıyla 2,5 yıldan 6 yıla kadar ve 37 kişi hakkında ise Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ve demiryolu trafiğini engellemek iddiasıyla 3,5 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası istedi.
‘Doğrudan hapse atılsın’
Savcı Tekin, daha önce benzer suçlardan mahkum oldukları iddiasıyla şüpheliler O.K., C.K., G.Ç., E.S., D.B.E., C.E., F.S. ve G.Ş. hakkında, TCK’nın, “suçta tekerrür ve özel tehlikeli suçlular” başlıklı 58. maddesinin ayrı ayrı uygulanmasını talep etti. Buna göre bu şüpheliler, mahkum oldukları takdirde aldıkları ceza ertelenmeyecek veya paraya çevrilmeyecek. Hapis cezasını çektikten sonra bile şartlı tahliye süresi içinde denetimli serbestlik hükümlerine tabi olacaklar.
Hakkında dava açılan kişilerle ilgili daha önce Eskişehir Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Kabahatler Kanunu’nu gerekçe göstererek, “yolu kapatmak” iddiasıyla 343’er TL para cezası vermişti.

Eylem barışçıl değilmiş!

Bilirkişinin görüntüleri izleyerek hazırladığı rapora göre şüphelilerin tespit edildiğini anlatan Tekin, şu iddialarda bulundu: “Şüpheliler, gösteri boyunca yürüyüş güzergâhı üzerindeki tüm araçların geçişini engelledikleri ve yüksek hızlı trenin yolunu yaklaşık 5 saat süreyle kapatarak tren seferlerinin tamamen durmasına neden olarak yolcuların mağduriyetine sebep olmuştur. Bu haliyle eylemleri barışçıl amaç taşımamaktadır. Şüpheliler zaman zaman kendilerine müdahale eden vatandaşlara şiddet uygulamış, kamuya açık karayolu ve tren yolunu uzun süre ulaşıma kapatmış ve insanların mağduriyetine neden olmuşlardır. Hatta hasta taşıyan bir ambulansın geçişine bile izin vermemişlerdir. Bu nedenlerle eylemleri toplanma ve örgütlenme özgürlüğü kapsamında değildir ve suç teşkil etmektedir.”

yol-ve-demiryolu-kapandi-diye-8-yil-ceza-istendi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s