Mersin-Adana hızlı tren hattı için ilk kazma bu ay vurulacak


Mersin-Adana hızlı tren hattı için ilk kazma bu ay vurulacak :Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, katıldığı televizyon programında önemli açıklamalar yaptı. Bakan Elvan, Kanal 7’de “Başkent Kulisi” programında gündeme ve bakanlığın çalışmalarına ilişkin Mehmet Acet’in soruları yanıtladı.

Elvan, Ankara-İstanbul, Ankara-Eskişehir, Konya-İstanbul hatlarında da zarar etmediklerini dile getirerek, şöyle konuştu:

“Biz özellikle bu yıldan itibaren demiryollarına daha fazla ağırlık vereceğiz. Zaten demiryolları için tahsis etmiş olduğumuz ödenek miktarına bakarsanız bunu çok belirgin bir şekilde görmüş olacağız. 2015 yılında 9 milyar liralık yatırım öngörüyoruz ki bu birkaç milyar liradan başlamıştı. 2016 yılında demiryollarına tahsis edeceğimiz ödenek miktarı karayollarına tahsis edeceğimiz ödenek miktarından daha fazla olacak. Önceliğimiz değişecek. Bugün itibarıyla aşağı yukarı 12 milyar liralık 60 farklı yolumuz açılışa hazır. Onlarca tünel açılışımız var yine karayolu, bölünmüş yol açılışlarımız var. Ama bunların hepsine gidebilmemiz de çok fazla mümkün değil, belki toplu bir açılış da düşünebiliriz.”

İHALE BU YIL
Bir başka önemli projemiz, onu da zikretmek istiyorum. İstanbul’u Kapıkule’ye bağlayan, Edirne üzerinden Kapıkule’ye bağlayan hızlı tren hattımız. Bunun da ihalesine 2015 yılında çıkacağız. 2015 yılında Konya-Karaman arası hızlı tren hattını tamamlıyoruz. Karaman’dan Mersin-Adana’ya kadar olan kesimin yapım çalışmalarına başlıyoruz. Mersin-Adana’nın hızlı tren yapım kazmasını bu ay vuracağız inşallah. Tüm ihale çalışmaları bitti, sözleşme imzalandı. Adana’dan itibaren Adana-Osmaniye, Osmaniye-Gaziantep, Gaziantep-Şanlıurfa hatlarının da ihalelerine 2015 yılında çıkacağız. Doğu-Güneydoğu’da şöyle, Gaziantep’ten Şanlıurfa’ya iniyoruz, Şanlıurfa’dan sonra bu hızlı trenimizi Habur’a kadar götüreceğiz. Karadeniz için de şöyle bir projemiz var. Samsun’dan Çorum’a, Çorum’dan Yozgat Yerköy’e, Yozgat Yerköy’den Kırşehir, Kırşehir’den Aksaray, Aksaray’dan Ulukışla, Mersin ve Adana. Yani biz Samsun’u, Karadeniz’i yine hızlı trenle Akdeniz’e bağlayacağız.”

mersin-adana-hizli-tren-hatti-icin-ilk-kazma-bu-ay-vurulacak

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s