Ankara metro istasyonlarında tuvalet yok ,tedbirinizi alın


Ankara metro istasyonlarında tuvalet yok ,tedbirinizi alın :Başkent metrolarında halen çalışır durumda olan 44 istasyon bulunuyor. Metro altyapısındaki diğer yetersizliklere her geçen gün yenisi ekleniyor. Yetersizliklerden biri de tuvalet sorunu.. Belediyeye şikayetlerini ileten yurttaşlara verilen yanıt: Tedbirinizi alın.

Uzun raylı sistem hatlarına karşın yalnızca Kızılay’daki merkez ve Ankaray’ın Beşevler İstasyonu’nda halka açık tuvalet bulunuyor. Diğer istasyonlarda ise yalnızca görevli personelin kullanımına açık olan tuvalet bulunuyor. Bu tuvaletleri yolcuların kullanması yasak. Ara istasyonlarda fazla hissedilmeyen tuvalet krizi özellikle yoğun istasyonlar ile hatların son istasyonlarında yaşanıyor. Metronun Koru İstasyonu’na ring otobüsüyle gelen yolcular, halka açık tuvalet bulunmadığı için ihtiyaçlarını gideremiyorlar. Özellikle çocukların ihtiyaçları, çevredeki sitelerin bahçelerinde ve parkların tenha bölgelerinde gideriliyor. Ancak yetişkinlerin yaşadığı soruna çözüm bulunamıyor.

‘Tedbirinizi alın’

Yolcuların belediyeye başvurusu da yaşanan tuvalet sorununu çözmedi. Son çare olarak belediyenin “Mavi Masa” uygulaması olan “Alo 153” hattını arayarak sorunu anlatan bir kişiye ilginç bir yanıt verildi.

Metro ve daha sonra ring otobüsleriyle yapılan yolculukların saatler sürdüğünü belirten yurttaş, istasyonlarda var olan tuvaletlerin halkın kullanımına açılmasını istedi. Daha sonra başvuruyu yapan yurttaşa şu yanıt verildi:

“… sayılı başvurunuz değerlendirilmiş olup, metro hatlarında Kızılay İstasyonu çarşı katında ve Beşevler İstasyonu’nda halka açık tuvaletler bulunmaktadır. Buraların temizliği ve güvenliği işletmecileri tarafından yapılmaktadır. Diğer istasyonlarımızda halka açık tuvaletler bulunmamaktadır. Yolcuların ve işletmenin güvenliği açısından personel tuvaletlerinin kullandırılması mümkün değildir. Kart kullanmadan ücretli alana geçişleri söz konusu olamaz. Yolcuların gün içerisindeki programlarında aksaklık ve mağduriyet yaşamaması için tedbirlerini önceden almaları gerekmektedir.”

Yaşanan tuvalet krizini CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı. Gök, metro istasyonlarında yaşanan yetersizliklere tuvalet sorununun da eklendiğini, sorunun çözümlenmesi için önlem alınıp alınmadığını sordu.

ankara-metro-istasyonlarinda-tuvalet-yok-tedbirinizi-alin

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s