Ankara-Konya arası yeni hızlı tren seti ile daha da kısalacak


Ankara-Konya arası yeni hızlı tren seti ile daha da kısalacak :Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, katıldığı televizyon programında önemli açıklamalar yaptı. Bakan Elvan, hızlı trenlerde yük taşımacılığı da yapılacağını belirtti, Ankara-Konya arasındaki seyahat süresinin daha da kısalacağını söyledi.

HIZLI TRENLERDE YÜK TAŞIMACILIĞI!

Bakan Elvan, hızlı tren seferleri ile ilgili bir soruyu da yanıtlayarak, hızlı trene talebin çok olduğunu, memnuniyet oranının da yüzde 98’e yükseldiğini bildirdi.

Yolcuların konforlu seyahatinin önemli olduğunu acak ikinci önemli hususun da yük taşımacılığı olduğunu vurgulayan Elvan, “Biz bu hızlı tren hatlarını taşımacılıkta da kullanacağız. Özellikle sanayimizin rekabet gücünü daha da yukarı çekmek, maliyetleri daha da aşağıya çekmek açısından son derece önemli.

İstanbul’dan diyelim ki Irak’a ihracat yapmak isteyen bir vatandaşımız Habur’a, Irak’a kadar ulaşabilecek” diye konuştu.

ANKARA-KONYA ARASI SEYAHAT SÜRESİ KISALIYOR

Konya hızlı tren seferlerini şubat ayı sonunda artıracaklarını belirten Elvan, yeni bir tren setini devreye sokacaklarını, bu trenlerin 325 kilometreye kadar hız yapabilme imkanı olduğunu, dolayısıyla Ankara-Konya arasındaki seyahat süresinin daha da kısalacağını belirtti.

Elvan, Ankara’dan İstanbul’a ulaşan 1 saat 15 dakika seyahat süresi olacak bir yüksek hızlı tren hattı için Sincan’dan Köseköy’e kadar olan 280 kilometrelik kısmın fizibilite çalışmasının yapıldığını vurgulayarak, “Bu yüksek hızlı tren, 350’nin biraz daha üzerinde hız yapabilecek ve bunun aşağı yukarı 4,5-5 milyar dolar civarında bir fizibilitede yatırım tutarı görünüyor. Biz bunu yap-işlet-devret modeli çerçevesinde gerçekleştirmek istiyoruz dedikten sonra çok sayıda firmanın bize talebi oldu. Bu çerçevede yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirmek istiyoruz. Tabii mutlaka taliplisi olması lazım, bizim için olmazsa olmazımız o. Çalışmalarımızı yoğunlaştırdık” dedi..

ankara-konya-arasindaki-seyahat-suresi-daha-da-kisalacak

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s