Sekapark ’ın mimari Kös’ten tramvaya eleştiri..!


Sekapark ’ın mimari Kös’ten tramvaya eleştiri: İlimizde her seçim döneminde yapılacak diye açıklanan ancak bir türlü hayata geçmeyen tramvay için sonunda somut adımlar atıldı.

Son olarak yerel seçim öncesinde adeta Türkiye’ye rezil olduğumuz bir tramvay Anıtpark’a getirilmiş, elektrik çekilerek bir süre gezilmişti.

Şimdi ise tramvayın teknik özellikleri ve güzergahı açıklandı, nisan ayında ilk kazmanın atılacağını ifade edildi.

Bu açıklamanın hemen ardından Sekapark’ın mimarı olan, şimdilerde ise Ankara’da yaşayan Talha Kös, düşüncelerini paylaştı.

Kendisi tarafından ortaya konulan projeyle, Büyükşehir Belediyesi’nin projesini kıyaslayan Kös, şunları söyledi:

“Türkiye’ye bakan şehir Kocaeli’nde ilk raylı sistem yatırımı Akçaray için start verilmiş olmasına sevindim. Hem bir İzmitli olarak, hem de bir Kentsel Tasarımcı olarak, yapılan çalışmaya fikri olarak katkıda bulunmak istiyorum. Raylı sistem toplu taşımanın bir amacı da; yoğunluk yaratan ilkel taşıma araçlarının (minibüs,midibüs, körüklü otobüs v.s) kent merkezinden çıkarılmasıdır. Bu çerçevede doğu-batı aksında yapılan tramvay projesinin katkısı vardır ama yetersizdir. İzmit’de yerleşimin Kahir ekseriyeti tepelik bölgelerdedir. Bu yüzden Kuzey-Güney aksında alternatif raylı sistem toplu taşıma sistemleri de şimdi uygulanmasa da, planlamaya dahil edilmeliydi. Tepelik yerleşim yerlerine, mahallelerine, hatta üniversiteye ulaşımı sağlayacak füniküler raylı sistemin, çalışması yapılan, raylı sisteme entegre edilmesinin eninde sonunda kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden, bizim çalışmasını yaptığımız, İzmit merkez entegre raylı sistem önerisini, Kocaeli kamuoyuna ve yetkililerine tekrar hatırlatmak istedim. Şu an ihale aşamasına gelmiş çalışma için emeği geçen herkese ayrıca teşekkür ediyorum.”

sekapark-in-mimari-kosten-tramvaya-elestiri

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s