Ödemiş Şehir Tren İstasyonu ‘na engelli bireyler için portatif rampa


Ödemiş Şehir Tren İstasyonu ‘na engelli bireyler için portatif rampa :Ödemiş Şehir Tren İstasyonu’nda engelli bireyler, Türkiye genelinde ilk kez uygulanan ’portatif rampa’ ile trenlere kolaylıkla inip binebiliyor.

Ödemiş Şehir Tren İstasyonu’nda engelli bireyler, Türkiye genelinde ilk kez uygulanan ‘portatif rampa’ ile trenlere kolaylıkla inip binebiliyor. Kolaylıkla hareket ettirilen portatif rampa, 250 kilograma kadar yük taşıma kapasitesi ile her türlü engelli aracının trenlere kolayca inip-binmesini sağlıyor.

Türkiye genelindeki tren istasyonları arasında ilk kez Ödemiş’te uygulanan portatif rampa, ilk olarak Kasım ayında 81 İl Engelliler Buluşması’nda kullanılırken, ulaşımda demir yolunu tercih eden engelli bireyler için TCDD’nin İzmir’deki atölyelerinde özel olarak hazırlandı. İstasyon Şefi Osman Aktaş, “Engelli vatandaşlarımız için İzmir’de hazırlattığımız portatif rampa, Türkiye genelindeki istasyonlarda ilk kez Ödemiş’te kullanılıyor. Ödemiş’teki engelli bireyler buluşmasına yetişmesi için yoğun çaba sarf etmiştik. 250 kiloya kadar yük taşıma kapasitesi olan rampa tek kişi tarafından hareket ettirilebiliyor. Fren sistemiyle tekerlekleri sabitlenirken korkuluklarıyla herhangi olumsuz bir kazanın yaşanması önlenmiş oluyor. Akülü arabaların da kolaylıkla kullanabildiği rampa sürekli hizmete hazır. Ödemiş’e yurdun dört bir yanından gelen engelli vatandaşlarımız o günlerde rampanın bol bol fotoğrafını çekerek yaşadıkları şehirlerde de böyle uygulamaların yapılmasını istemişlerdi” diye konuştu.

Aktaş, engelli bireylerin yanlarında refakatçi olmadan da trenlere rahatlıkla binebileceğini ifade ederek, “Treni tercih eden engelli vatandaşlarımız bizden, istasyon görevlilerimizden ve tren görevlilerimizden yardım istediklerinde hemen yardımcı oluyoruz. Böylelikle yanlarında refakatçi olmasa bile hemen portatif rampayı trene yanaştırıp iniş-biniş noktasında yardımcı oluyoruz. Portatif rampa hizmetimiz Ödemiş’te sadece Şehir İstasyonu’nda mevcut. Engelli vatandaşlarımız yolculukları için Şehir İstasyonu’nu rahatlıkla tercih edebilirler” dedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s