İstanbulda trafik her yıl 6.5 milyar TL‘yi yutuyor


İstanbulda trafik her yıl 6.5 milyar TL‘yi yutuyor :İstanbul’da trafikte beklerken boşa giden yakıtın maliyeti yılda 6.5 milyar TL’yi geçerken, tek çözüm yolu raylı sistemlerin artmasından geçiyor. Metrolar yılda 250 bin aracın trafiğe çıkışını engelliyor.

İstanbul’da her geçen gün ağırlaşan trafik sorunu masaya yatırıldı. ‘İstanbul Trafik Otoritmi’ çalışması, trafikte geçirilen her 60 dakikanın 40 dakikasının kayıp olduğunu, özellikle sabah ve akşam saatlerinde kayıpların en üst düzeye çıktığını ortaya koydu. İstanbul’da trafiğin en büyük kurtarıcısı olan metrolar sayesinde en az 250 bin aracın trafiğe çıkmasının önüne geçildiği bildirildi

METRO KURTARICI OLACAK

Genel ulaşım çeşitlerine bakıldığında kara ulaşımının birinci sırada olduğunu ifade eden İTÜ Raylı Sistemler Mühendisliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Turan Söylemez, “Yüzde 14’lük oran ile metrolar İstanbul’da en fazla tercih edilen raylı sistem olarak yer alıyor. Trafiğin rahatlamasının tek yolu raylı sistemlerden geçiyor. Metro ve raylı sistemler günde 1 milyon 600 bin kişi tarafından kullanılıyor. Metrolar sayesinde en az 250 bin aracın trafiğe çıkmasının önüne geçiliyor. Bu sayı ne kadar artarsa İstanbul trafiği de o kadar rahatlar” dedi.

KAYIP 6.5 MİLYAR TL’Yi GEÇİYOR

Trafikte yaşanan gecikmenin yıllık maliyetinin yaklaşık 6.5 milyar TL olduğunu anımsatan Prof. Dr. Söylemez, “Dünya geneline bakıldığında Londra’da metro ve raylı sistemleri günde 3 milyon 500 bin kişi kullanıyor. Paris’te bu rakam 4 milyon 500 bin, Tokyo’daysa 8 milyon 700. Bu rakamlara yaklaştıkça trafikteki kayıplarımız azalacak” diye konuştu.

776 KM RAYLI SİSTEM UZUNLUĞU

İstanbul’da ulaşımın tek çözümü olarak gösterilen raylı sistem ağına her geçen yıl yenisi katılıyor. 2004’te toplam uzunluğu 45 km olan ağ, 2013 yılında 141 km’ye yükselirken, 2019’da 420, 20023 yılındaysa 776 kilometreye ulaşması planlanıyor.

İSTANBUL METRO FORUMU 2015’TE

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul Ulaşım A.Ş, Ticaret Eşleştirme Derneği ile Altyapı ve Kazısız Teknolojiler Derneği’nin destekleriyle İstanbul’da önemli bir etkinlik düzenleneceğine dikkati çeken Prof. Dr. Söylemez, “9-10 Nisan 2015 tarihlerindekietkinlik artık bir dünya şehri haline gelen İstanbul’un çevreci, hızlı, engelli dostu, entegre ve sürdürülebilir metro yatırımlarına ışık tutacak” dedi.

istanbulda-trafik-her-yil-6-5-milyar-tlyi-yutuyor

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s