Bakan Elvan, demiryolu ve havayolu yatırım planlarını anlattı


Bakan Elvan, demiryolu ve havayolu yatırım planlarını anlattı :Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, AA Editör Masası toplantısında, ulaştırma, denizcilik ve haberleşme sektörleri ile gündeme ilişkin konularda değerlendirmelerde bulunuyor.

Bakan Elvan, Çukurova Havaalanı projesini yürüten Koçoğlu İnşaat’ın iflas erteleme istemesi üzerine açıklama yaptı. Çukurova Havaalanı projesini çok önemsediklerini belirten Elvan “Bu işi alan firmanın finansal sıkıntıları var ve bazı yabancı firmalarla görüşme içerisinde. DHMİ’ye ortak alımı teklifinde bulundular, DHMİ de bunu değerlendiriyor, bu çerçevede bir karar vereceğiz” dedi.

Bakan Elvan’ın açıklamalarından bazı başlıklar şöyle:

-Başkanlık çok iyi niyetlerle kurulmasına rağmen zaman içerisinde maalesef belki oradaki çalışan personelin de kendi yetkilerini aşarak birtakım uygulamalara girmeleri, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığını zayıflattı ve yıprattı.

-Hükümet olarak Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının mutlaka yeniden yapılandırılması gerektiğine inanıyoruz. Bu çerçevede çalışmalarımızı tamamladık. Bu çalışmalarımızı inşallah kısa süre içerisinde Bakanlar Kurulunda konuşur, tartışırız. TİB’in yeniden yapılandırılmasına yönelik adım atmış oluruz.

-Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının mevcut binasından çıkarılıp farklı bir yere aktarılması gerektiğine de inanıyoruz. Çünkü orada ne yapıldığını açıkçası bilemiyoruz.

-Madenlerin bir kısmı kapandı. İşsiz olan kardeşlerimiz var. Madende çalışıp da işsiz kalan kardeşlerimiz var. Bu kardeşlerimize bir yasayla ödeme yapacağız ancak bu yasal sürecin tamamlanmasına kadar geçen sıkıntılarının giderilmesine yönelik maddi yardımda bulunuyoruz.

3. köprüye 10 metre kaldı

Bakanı Lütfi Elvan, 3. köprünün kulelerinin 312 metreye ulaştığını, tamamlanması için 10 metrelik kesimin kaldığını belirterek, “Bu hafta içerisinde, muhtemelen perşembe günü üçüncü köprümüzün ilk tabliyesini atacağız… Hedefimiz 29 Ekim 2015 itibarıyla üçüncü köprümüzün açılışını gerçekleştirmek

Yılda ortalama 12 milyar lira demiryolu yatırımı

Gelecek sene 8,5 milyar lira demiryolu yatırımı yapacağız. 2016’tan itibaren de yılda ortalama 12 milyar lira demiryolu yatırımı yapmayı planlıyoruz.

2015 yılı sonunda Bakü-Tiflis-Kars tren yolu hattımızı açmak istiyoruz. Ankara-İzmir YHT hattında 2015 yılında Turgutlu’ya kadar olan kesimin ihalesine çıkacağız.

DHMİ, Çukurova Havaalanı teklifini değerlendiriyor

Çukurova Havaalanı’nı çok önemsiyoruz. Bu işi alan firmanın finansal sıkıntıları var ve bazı yabancı firmalarla görüşme içerisinde. DHMİ’ye ortak alımı teklifinde bulundular, DHMİ de bunu değerlendiriyor, bu çerçevede bir karar vereceğiz”

Ordu-Giresun Havalimanı’nın altyapı çalışmaları tamamlandı, üstyapı çalışmaları devam ediyor. Mart 2015 itibarıyla hizmete sunmak istiyoruz.

bakan-elvan-demiryolu-ve-havayolu-yatirim-planlarini-anlatti

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s