Akçaray İlk Yolcuyu 2016 Sonunda Taşıyacak


Akçaray İlk Yolcuyu 2016 Sonunda Taşıyacak :Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, gerçekleştirdiği tanıtım toplantısında, ‘Akçaray’ adı verilecek raylı sistem projesi ile tramvayın güzergahının belirlendiğini ve 2015 yılının Nisan ayında ilk kazmanın vurulacağını, 2016 yılı sonunda da yolcu taşımasına başlanacağını duyurdu.

Kocaeli’de özellikle kent içi ulaşımında da içinden çıkılmaz hale gelmeye başlayan trafik sorununu çözmek için, yıllardır tramvay projesi tartışılıyor. Daha önce birçok kez gündeme getirilen, geçen yıl da 30 Mart yerel seçimleri öncesinde Büyükşehir Belediyesi’nin seçim vaadi olarak prototipini Anıtpark Meydanı’na koydurttuğu, seçimlerden sonra da kaldırttığı tramvay ile ilgili proje, diğer siyasi partiler tarafından seçim kandırmacası olarak nitelendirildi.

Kocaeli Ticaret Odası’nda yapılan toplantıda tramvay projesi yeniden gündeme getirildi. Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun da katıldığı toplantıda, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili İbrahim Karaosmanoğlu projeye yönelik açıklamalarda bulundu.

‘AKÇARAY’ 2016 YILINDA YOLCU TAŞIYACAK

Karaosmanoğlu, “Bu güzergâhta, halkımıza ve iş yerlerimize en az rahatsızlık verecek şekilde çalışmalar yapacağız. 2015 yılının nisan ayında vurulacak ilk kazmanın ardından 2016 yılı sonunda tramvay ile yolcu taşımayı hedefliyoruz. Sekapark – Otogar arasında çift yönlü, 7 kilometrelik, 11 istasyondan oluşan güzergâhta halkımızın internet üzerinden verdiği oylarla belirlenen turkuaz mavisi tramvayımıza yine halkımızın isteğiyle Akçaray adı verildi.” dedi.

YAKLAŞIK 180 MİLYON TL

Daha sonra Büyükşehir Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, Kamu İhale Kanunu hükümleri gereği muhammen bedel olarak açıklanmamakla birlikte projenin toplam maliyetinin 180 milyon Türk Lirası olduğunu belirtti. Proje kapsamında 40 metrelik 10 adet tramvay alınacağını söyleyen Büyükakın, tramvayların 240 kişilik olduğunu belirtti.

Büyükakın, Sekapark-Otogar arasında günlük 16 bin yolcu taşındığını ve 2017’de bu rakamın 40 binlere çıkacağını söyleyerek, tramvay hattının bu yükü önemli ölçüde azaltacağını kaydetti. Büyükakın, projeye karar verene kadar toplam 10 alternatif hat üzerinde çalışma yaptıklarını ve en sonunda mevcut projeye karar verdiklerini açıkladı. Proje tanıtım toplantısı, tramvayın geçtiği güzergahı gösteren video gösterimi ile sona erdi.

kocaelide-tramvay-ilk-yolcuyu-2016-sonunda-tasiyacak

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s