Engelliler Metro Altgeçidinde Hizmet Verecek


Engelliler Metro Altgeçidinde Hizmet Verecek :Adana Büyükşehir Belediyesi, uzun süredir atıl durumda olan İstiklal Metro Durağı Yaya Altgeçidi’ni eğitim ve hizmet faaliyetleri yapılmak üzere Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Adana Şubesi’ne tahsis etti.

D-400 karayolunun her iki tarafında 2 adet engelli asansörüyle ulaşım sağlanan ve içerisinde 3 odanın bulunduğu, 2 tane de güvenlik görevlisiyle korunan İstiklal Metro Durağı Altgeçidi, eğitim ve hizmet faaliyetleri yapılmak üzere 3 yıl süreyle TSD kullanımına tahsis edildi. Kendilerine tahsis edilen yaklaşık 250 metrekarelik atıl alanın tadilatını ise Seyhan Belediyesi’nin yapacağını söyleyen TSD Adana Şube Başkanı Halis Kassap, yapılacak düzenlemenin ardından alanın engelliler için eğitim, dinlenme ve kaynaşma alanı olacağını anlattı.

“2 BİN 480 KİŞİYE ÇEŞİTLİ EĞİTİMLER VERDİK”
Dernek olarak 2003 yılından bu yana 2 bin 480 kişiye çeşitli eğitimler verdiklerini anlatan Halis Kassap, bu eğitimleri alan insanların en az yarısının şuan ciddi işlerde çalıştığını kaydetti. Engellilerin istihdamını sağlamaya yönelik bilgisayarlı ön muhasebe, operatörlük, web tasarım, ofis yazılımları, adliye takip işlemleri gibi eğitimler verdiklerini belirten Kassap, “Eskiden engelli işverene gidiyordu, ’Ne vasfın var?’ sorusuyla karşılaştıklarında tıkanıyorlardı. Şimdi eğitimli gidiyorlar, işi yapabileceklerini gösterip işi kapıyorlar” diye konuştu.

“TENKİT VE TAKDİR HAKLARIMIZI KULLANIYORUZ”
Erişebilirlik sorununun olmayacağını vurgulayan Kassap, engellilerin bölgeye tek vasıtayla ya da doğrudan metroyla gelebileceklerini dile getirdi. “Tenkit ve takdir haklarımızı herkese dürüst kullanıyoruz” diyen Kassap, şöyle devam etti:
“Yerel yöneticilerin üzerine düşen ’Erişebilirlik ve Ulaşabilirliği’ yerine getirmesi yasalarla zorunlu zaten. Takdir haklarımızı Seyhan ve Büyükşehir Belediye Başkanlarımız için kullanacağız. Çok ciddi bir hizmet yaptılar ve düzenlemeler tamamlandıktan sonra açılışa her ikisini de davet edeceğiz. Biz buraya gelmeden önce insanlar buraya korkarak iniyordu ama biz buraya yerleştiğimiz zaman herkes rahatlıkla güvenli bir şekilde girip çıkacak. Biz de atıl olan bir yeri değerlendirmiş olacağız ve bu engellilere eğitim olarak geri dönecek.”

engelliler-metro-altgecidinde-hizmet-verecek

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s