Davutoğlu :İlk başkentimiz ile İstanbul birbiriyle irtibatlandı


Davutoğlu :İlk başkentimiz ile İstanbul birbiriyle irtibatlandı.Başbakan Ahmet Davutoğlu, hızlı tren sayesinde Selçuklu’nun başkenti Konya ile cihan devletinin ve küresel dönemin de en önemli küresel merkez şehirlerinden biri olan İstanbul’un birbiriyle irtibatlandığını söyledi. Davutoğlu, “Aslında birçok buluşmayı bir arada gerçekleştirmiş oluyoruz, vuslat ile manevi bir buluşma, bu hızlı tren ile de ilk başkentimiz ile kadim başkentimiz arasındaki güzel buluşma.” dedi.

Konya-İstanbul Yüksek Hızlı Tren seferlerinin açılış töreninde konuşan Ahmet Davutoğlu, Mevlana’nın vuslatının 741. yıldönümü ve hızlı tren seferlerinin başlaması vesilesiyle Konya’ya geldiklerini söyledi.

“Vuslat, hep güzel hediyelerle gelir.” diyen Davutoğlu, “Manevi temizlik, manevi yenilenmeyle birlikte maddi inkişaflar ve maddi yenilenmelerle de birlikte gelir. Vuslat vesilesiyle çok güzel açılışlara hep ev sahipliği yaptı Konya. Şimdi de Anadolu’daki ilk başkentimiz Selçuklu başkenti Konya ile cihan devletimizin başkenti ve küresel dönemin de en önemli küresel şehirlerinin merkez şehirlerinden biri olan İstanbulumuz birbiriyle irtibatlanıyor. Aslında birçok buluşmayı bir arada gerçekleştirmiş oluyoruz, vuslat ile manevi bir buluşma, bu hızlı tren ile de ilk başkentimiz ile kadim başkentimiz arasındaki güzel buluşma. Bu aslında milli birlik ve beraberliğimizin de güzel bir timsali. İlk olarak 13 Şubat 2009’da Ankara ile Eskişehir arasında başlayan hızlı tren seferleri; 2011’de Ankara-Konya, 2013’te Eskişehir -Konya, 2014’te Temmuz ayında Ankara-İstanbul ve nihayet Konya-İstanbul olarak birbirine irtibatlandı. Böyle ilk başkentimiz, cihan devletimizin başkenti, son başkentimiz cumhuriyetimizin başkenti birbirine hızlı trenle birleşti. Bu aynı zamanda tarihimizden istikbalimize doğru yürüyüşün en güzel halkasını oluşturmaktır. Bu başkentler nasıl tarihte birlikte ve beraber bir büyük medeniyetin doğuşuna merkezlik etmişlerse de gelecekte aziz milletimizin istikbale yürüyüşünde de önemli roller üstlenecekler.”

“BU HAT YENİ HATLARIN HABERCİSİ”

Türkiye’nin son dönemde demiryollarına olağanüstü önem verdiğini kaydeden Davutoğlu, “1856’da ilk defa İzmir ile Aydın arasında başlayan demiryolu serüvenimiz Sultan Abdülhamit döneminde Hicaz ve Bağdat demiryollarıyla devam etti. Cumhuriyetimizin ilk dönemlerinde önem verildi. Ama 2002’de AK Parti iktidara gelene kadar yaklaşık 40 yıl yeni bir demiryolu açılmamıştı. Şimdi 2002’den bu yana 1795 kilometre demiryolu hattı yapıldı ve bir anlamda da Türkiye’nin bütün coğrafyaları, bölgeleri birbirine irtibatlandırıldı. Konya – İstanbul hattının açılışı başka bir ufku da beraberinde getiriyor. Karaman-Mersin-Adana-Gaziantep hattıyla Edirne’den Gaziantep’e kadar uzanacak hat, yine Bakü-Tiflis-Kars hattının Marmaray ile birleşerek, doğu – batı ekseninde bu sefer Avrupa içlerinde Londra’ya gidecek hatlar, hep bunlar büyük bir istikbalin müjdeleridir.” diye konuştu.

“Biz ülkemizin merkezi coğrafyasını, aynı zamanda ulaşım ve lojistik hatlarının merkezi üssü haline getirmeye kararlıyız.” diyen Davutoğlu, şunları kaydetti: “Hem Ankara-İstanbul ve diğer hatlarda Konya-İstanbul hattında da olduğu gibi yolcularımızın en iyi şekilde seyahat imkanı sağlayacağız hem de bu demir yolları üzerinden ülkemizi Asya ile Avrupa arasında, Akdeniz ile Karadeniz arasında Ortadoğu-Balkanlar-Kafkaslar arasında gerçek bir ulaşım üssü haline getireceğiz. Bu yönde özellikle de kendi hızlı trenimizi inşa yönünde Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı bütün güzel girişimlerin takipçisi olacağız. Başlayan hiç bir hamle yarım kalmayacak, yeni hamlelerle Türkiye küresel bir güç olacak.

Davutoglu ilk baskentimiz ile istanbul birbiriyle irtibatlandi

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s