Konya İstanbul Yüksek Hızlı Tren Seferleri Başladı


Konya İstanbul Yht Seferleri Başladı :Konya-İstanbul Yüksek Hızlı Treni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanı sıra İçişleri Bakanı Efkan Ala, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın da katıldığı 17 Aralık 2014 Çarşamba günü tarihinde Konya Gar’da düzenlenen törenle seferlerine başladı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anadolu Selçuklu Devleti’nin kadim başkenti Konya’nın ile Osmanlı cihan devletinin kadim başkenti İstanbul’a Yüksek Hızlı Tren ile bağladıklarını, iki kadim başkentin vuslatını gerçekleştirdiklerini söyledi.

2009’da Cumhuriyet’in başkenti Ankara ile Türk dünyasının başkenti Eskişehir’i 2011’de Ankara ile Konya’yı, 2013’te Konya ile Eskişehir’i Yüksek Hızlı Tren ile buluşturduklarını hatırlatan Erdoğan,

“2014’te Ankara, Eskişehir, İstanbul buluştu. Bugün bu güzel halkaya artık Konya ile İstanbul’u ekliyoruz. Başta Eyüp Sultan Hazretleri olmak üzere İstanbul’un manevi mimarları bugün başta Mevlana Hazretleri olmak üzere Konya’nın manevi mimarlarıyla kucaklaşıyor. Hasret bugün vuslata dönüşüyor. Bugünden itibaren Konya ile İstanbul arası artık ne 10 saat, ne 13 saat… 4 saat 15 dakika. Kısa bir süre sonra inşallah daha da aşağıya inecek.” dedi.

Vuslatın 741. yıl dönümü, Konya aşığı Cumhurbaşkanının ilk defa Cumhurbaşkanı unvanıyla ilk defa Konya’ya gelmesi ve Konya ile İstanbul arasında hızlı tren seferlerinin başlaması gibi üç güzel vesile ile Konya’ya geldiklerini vurgulayan Başbakan Ahmet Davutoğlu da, “Vuslat, hep güzel hediyelerle gelir. Manevi temizlik, manevi yenilenmeyle birlikte maddi inkişaflar, maddi yenilenmelerle de birlikte gelir. Vuslat vesilesiyle çok güzel açılışlara ev sahipliği yaptı Konya. Şimdi de Anadolu’daki ilk başkentimiz, Selçuklu başkenti Konya ile Cihan Devleti’mizin başkenti ve küresel dönemin de en önemli, küresel şehirlerin merkez şehirlerinden birisi İstanbul, birbiriyle irtibatlanıyor.” dedi. Davutoğlu şöyle devam etti:

“Aslında birçok buluşmayı bir arada gerçekleştirmiş oluyoruz. Vuslat ile manevi buluşma, bu hızlı tren ile ilk başkentimiz ve kadim başkentimiz arasındaki güzel buluşma. Bu aslında milli birlik ve beraberliğinin de güzel bir timsali. İktidarlarımız döneminde, ilk olarak 13 Şubat 2009’da, Ankara ile Eskişehir, 2011’de Ankara-Konya, 2013’te Eskişehir-Konya, 2014 Temmuz ayında Ankara-İstanbul hızlı tren seferlerini başlattık. Şimdi de Konya ve İstanbul’un hızlı trenle birbiriyle irtibatlandırıyoruz. Böylece ilk başkentimiz, Cihan Devletimizin başkenti ve son başkentimiz Cumhuriyetimizin başkenti birbirine hızlı trenle birleşti. Bu aynı zamanda tarihimizden istikbalimize doğru yürüyüşün en güzel halkasını oluşturmaktır.”

1856’da ilk defa İzmir ile Aydın arasında başlayan demiryolu serüvenimiz, Sultan Abdülhamit döneminde Hicaz ve Bağdat demiryollarıyla devam ettiğini, Cumhuriyetin ilk dönemlerinde de demiryollarına önem verildiğini anlatan Davutoğlu, 2002’den bu yana bin 895 kilometre demiryolu hattı yapılarak, Türkiye’nin bütün coğrafyaları bölgelerinin birbirine irtibatlandırıldığını vurguladı.

Konya-İstanbul hattının açılışının başka bir ufku da beraberinde getirdiğini dile getiren Davutoğlu, “Karaman, Mersin, Gaziantep hattıyla, Edirne’den Gaziantep’e kadar uzanacak hat, yine Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının Marmaray ile birleşerek, Doğu, Batı ekseninde, bu sefer Avrupa içlerine kadar, Londra’ya gidecek hatlar… Hep bunlar büyük istikbalinin müjdeleridir. Biz ülkemizin merkezi coğrafyasını aynı zamanda ulaşım ve lojistik hatlarının merkezi üssü haline getirmeye kararlıyız. Hem Ankara-İstanbul, diğer hatlarda olduğu gibi Konya-İstanbul hattında da yolcularımıza en iyi şekilde seyahat imkanı sağlayacağız. Hem de bu demiryolları üzerinde ülkemizi Asya ile Avrupa arasında, Akdeniz ile Karadeniz arasında, Ortadoğu, Balkanlar, Kafkaslar arasında gerçek bir ulaşım üssü haline getireceğiz.” diye konuştu.

Mevcut konvansiyonel demiryolu hattının seyahat süresinin 13 saat olduğuna işaret eden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ise konuşmasında, Konya-İstanbul Yüksek Hızlı Treni ile 13 saatlik seyahat süresini 4 saat 15 dakikaya düşüreceklerini belirtti.

“Otobüsle seyahat etmek istediğiniz zaman Ankara üzerinden 714 kilometre, Afyon üzerinden ise 660 kilometre. Toplam seyahat süresi ise 10 saatin üzerinde. Dolayısıyla Konyalı ve İstanbullu hemşehrilerimiz inşallah 4 saat 15 dakika gibi bir sürede, bir şehrimizden diğer şehrimize ulaşmış olacak.” diyen Elvan, şunları kaydetti: “Bununla da yetinmiyoruz. İnşallah Ocak ayı sonu itibarıyla saatte 300 kilometre hız yapan trenlerimizi aşamalı olarak devreye sokuyoruz. Dolayısıyla İstanbul-Konya arasındaki mesafe 4 saatin de altına düşecek. Diğer taraftan yapımına devam ettiğimiz tam 2800 kilometrelik hızlı tren ve yüksek hızlı tren hatlarımız var. Bu hatların tamamlanmasıyla Konya’dan İzmir’e 3 saat 40 dakikada, yine Konya’dan Bursa’ya 2 saat 40 dakikada, Konya’dan Sivas’a 3,5 saate Konyalı hemşehrilerimizin ulaşma imkanı olacak.”

2013 yılında 6,5 milyar liralık demiryolu yatırımlarının olduğunu, bu rakamın 2014’te 7,5 milyar liraya çıktığını bildiren Elvan, Önümüzdeki yıl 8,5 milyar liralık demiryolu yatırımı gerçekleştireceklerini ifade ederek, “2016 yılından itibaren de inşallah yılda 10 milyar liranın üzerinde demiryolu yatırımlarını gerçekleştirerek, hızla hem vatandaşlarımıza hem de sanayicilerimize rahat, kolay, ekonomik imkanlar sağlamış olacağız. Ayrıca kendi yüksek, milli hızlı trenimizi inşa etme çalışmalarına başladık. Mühendislik ve endüstriyel tasarım çalışmalarının ihalesine çıktık. İnşallah Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın katılımıyla tamamıyla yerli, yüksek milli hızlı trenimizi 2018 yılında raylara indiriyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başbakan Ahmet Davutoğlu ve bakanlar, Konya-İstanbul Yüksek Hızlı Trenini Konya’dan uğurladılar.

Konya-İstanbul sefer saatleri…

Günde 2 gidiş 2 dönüş olarak hizmet vermeye başlayacak YHT’ler Konya’dan 6.10 ve 18.35’te hareket edecek.

İstanbul’dan (Pendik) 7.10 ve 18.30 saatlerinde hareket edecek olan YHT’ler İzmit, Arifiye, Bozüyük, Eskişehir ve Konya güzergahında hizmet verecek.

Konya-İstanbul Seferlerinin başlamasıyla birlikte Yüksek Hızlı Trenlerin sefer ve hareket saatlerinde yeni bir düzenleme yapılmıştır.

Buna göre; Ankara-İstanbul-Ankara arasında günlük 10 sefer, Konya-İstanbul-Konya arasında günlük 4 sefer, Ankara-Konya-Ankara arasında günlük 14 sefer, Ankara-Eskişehir-Ankara arasında günlük 8 sefer olmak üzere toplam günlük 36 Yüksek Hızlı Tren seferi yapılacak.

Konya-İstanbul bilet fiyatları

Konya-İstanbul arasında 4 saat 15 dakikada ulaşım imkânı verecek YHT’lerde erken bilet alan yolcular, 42,5 TL’den başlayan fiyatlarla seyahat etme imkânı bulacak

Ekonomi tipinde tam biletle 85 TL, business tipi koltuk tipinde ise tam biletle 119 TL karşılığında seyahat edilebilirken; genç, öğretmen, TSK mensubu, 60-64 yaş, basın mensubu, gidiş-dönüş bileti alan yolcular %20 indirimli olarak, 7-12 yaş arası ve 65 yaş üstü olan yolcular % 50 indirimli olarak hesaplı, konforlu, çevre dostu ve güvenli seyahat imkânı bulacak.

Konya-İstanbul seferlerinin başlaması ile birlikte YHT yolcuları Ankara–İstanbul Yüksek Hızlı Trenlerinde sunulmakta olan “PLUS” hizmeti ile tanışacak. Business ve Ekonomi bölümünde seyahat eden yolcular 15 TL karşılığında sabah seferlerinde kahvaltı, akşam seferlerinde sıcak yemek alma imkânına sahip olacak.

İLK HAFTA ÜCRETSİZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Konya-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattının açılışında konuştu. Erdoğan burada Konya-İstanbul arasındaki hızlı trenin 1 hafta süresince ücretsiz hizmet vereceğini açıkladı.

konya-istanbul-yht-seferleri-basladi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s