Bosna’yı Karadeniz ve Adriyatik ile bağlayan Una Demiryolu eski günlerini arıyor


Bosna’yı Karadeniz ve Adriyatik ile bağlayan Una Demiryolu eski günlerini arıyor :Una Nehri kanyonunun üzerinden geçtiği için “Una” adını alan bu demiryolu, bu güzergahta tam yedi kez Bosna Hersek-Hırvatistan sınırından girip çıkıyor

Bir zamanlar yoğunluğun eksik olmadığı ve Bosna Hersek’i Karadeniz’e ve Adriyatik’e bağlayan “Una Demiryolu”, eskiden sahip olduğu önemi yeniden kazanmak istiyor.

Bosna Hersek’in kuzeybatısındaki Bihaç şehrinden geçen Una Demiryolu, ülkenin kuzeyiyle güneyini birleştiren, Saraybosna, Zagreb ve çok sayıda Avrupa şehrine doğru günde ortalama 60 trenin geçtiği demiryolu güzergahı olarak biliniyor.

Ülkede 1992-1995 yılları arasında yaşanan savaşın ardından bir kısmı yenilenen demiryolunda yolcu trenleri bir süre daha kullanılsa da 1 Aralık 2012 tarihinden itibaren Una Demiryolu yolcu trenlerine kapatıldı. Una Demiryolu, bugün sadece birkaç yük treninin geçtiği lokal bir güzergah haline geldi.

Bir zamanlar onlarca yolcunun beklediği, yoğunluğun eksik olmadığı Bihaç’taki tren istasyonu bugün terk edilmiş bir haldeyken, istasyondaki tek çalışan şey olan hala zamanı doğru gösteren saat.

Yolcu treninin artık kullanılmadığı Una Demiryolu üzerinde seyahat etme imkanı bulan AA ekibi, Bihaç’tan Martin Brod’a yolculuk ederek, hem muhteşem doğal güzellikleri görme hem de artık nostaljik hale gelen bu yolda yolculuk etti.

Yolcu treninin makinisti Cevad Muyagiç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Una Demiryolu’nun eski günlerine dönmesini istediğini söyledi.
Una Demiryolu’nun bölgenin “her şeyi” olduğunu anlatan Muyagiç, “Una Demiryolu bizim için hayat demekti. Demiryolu çalışırken yaşamak, çocuklarımızı okutmak ve para kazanmak daha kolaydı. Demiryolunun yeniden kullanıma girmesi, burada yaşayan vatandaşların hayatını kolaylaştıracaktır” diye konuştu.

Una Nehri kanyonunun üzerinden geçtiği için “Una” adını alan bu demiryolu, bu güzergahta tam yedi kez Bosna Hersek-Hırvatistan sınırından girip çıkıyor. Demiryolunun yaklaşık 17 kilometresi Hırvatistan üzerinden geçse de trenin ya da içindekilerin Hırvatistan’a, bir başka deyişle Avrupa Birliği’ne (AB) girdiklerine dair ne bir kontrol ne de bir işaret bulunuyor.

DEMİRYOLU ŞİMDİ ÖLÜ GİBİ
Martin Brod Durağı Müdürü Almir Muyiç ise bir zamanlar yolcu ve yük trenlerinin eksik olmadığı demiryolundan geçmişte bazı günlerde 80 trenin geçtiğini belirterek, demiryolunun bugün ise ölü gibi olduğunu söyledi.

Demiryolunun özellikle Hırvatistan ve Sırbistan’a giden trenler yüzünden önemli olduğunu vurgulayan Muyiç, “Bu demiryolu bir zamanlar bizim için geçiş yoluydu. Şimdi ise hiçbir şey, ölü gibi. Trafik yok, yoğunluk yok. Sadece burada çalışanlar olarak bizler değil yolcular da Una Demiryolu’nu özlüyor. Una Demiryolu, Bosna Hersek demiryolları ve ekonomisi için büyük önem taşıyabilir” diye konuştu.
Bosna Hersek Federasyonu Demiryolları Bihaç Müdürü Samir Alagiç de Una Demiryolu’nun aktif olduğu yıllarda, yıllık ortalama 1.5 milyon yolcu ile 4 milyon ton yük taşıdığını ifade etti.

25 Aralık 1948 yılında ulaşıma açılan güzergahın, Hırvatistan’da da ulaşımı kolaylaştırdığını belirten Alagiç, Una Demiryolu’nun Bosna Hersek sınırları içinde olan kısmının tekrar yolcu trafiğine açılmasında hiçbir sıkıntı olmayacağını belirtti.

Alagiç, en azından Bihaç-Martin Brod arasında turistik amaçlı yolculukların düzenlenebileceğini sözlerine ekledi.

una-demiryolu-eski-gunlerini-ariyor

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s