Minibüsçüler İZBAN ’ın Aliağa için besleme hattı koymasına karşı


Minibüsçüler İZBAN ’ın Aliağa için besleme hattı koymasına karşı :Aliağa 39 Nolu Minibüsçüler Kooperatifi Başkanı Ali Kaya ile Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hüseyin Ekren Aliağa’ya besleme hattı konulmasına karşı olduklarını belirtirken, Ekren bunun siyaseten malzeme yapılabileceğini söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden İZBAN’ın son durağı olan Aliağa için besleme hattı isteyen vatandaşlar, ilçedeki mülki ve idari amirlerin, oda başkanlarının ve tüm demokratik kitle örgütlerinin el ele vererek bu konuda birlikte hareket etmesini istiyor. Daha önce görüşlerine başvurduğumuz siyasi parti ilçe başkanları halkın bu isteğine destek verirken Aliağa 39 No’lu Minibüsçüler Kooperatifi Başkanı Ali Kaya ve Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hüseyin Ekren karşı görüş bildirdi.
“Vatandaş bedava sanıyor…”

Aliağa 39 No’lu Minibüsçüler Kooperatifi Başkanı Ali Kaya, İZBAN son durağından Aliağa’ya konulacak besleme hattının kendilerini pek etkilemeyeceğini ifade ederek “Aliağa’nın böyle bir ihtiyacı yok. Vatandaş besleme hattı gelirse bedava bineceğini sanıyor. Biz zaten ucuz taşıma yapıyoruz. Aliağa besleme hattı için uygun değildir. Bizler toplam 15 güzergaha araç çıkartıyoruz. Besleme hattı nerelere gidecek? Belediyenin otobüs koyması halinde biz bundan etkilenmeyiz. Vatandaş tercih etmez.” şeklinde konuştu.

Minibüslerin kentkart sistemine entegrasyonu ile ilgili de bilgi veren Kaya “İzmir’de belli bir süre test edildi ama sistem başarısız oldu. Bir günde 700 kişi taşıyan minibüsün ortalama 270 TL para toplayabildiği tespit edildi. 65 yaş kartı, öğrenci indirimi gibi durumlardan kaynaklanan 1130 liralık farkı Büyükşehir Belediyesi’nin finanse etmesi de mümkün değil. Bu nedenle sistem bir ay kadar denendikten sonra olmadı, rafa kaldırıldı.” dedi.
“Üç durakla iş bitmez”

Bu konuda önümüzdeki günlerde daha bilgilendirici açıklamada bulunacaklarını bildiren 39 No’lu Minibüsçüler Kooperatifi Başkanı Ali Kaya “Bu zamana kadar buranın kahrını biz çektik. Besleme hattına karşıyız. Yakın zamanda Aliağa Belediyesi’ne dahil olan köylere de yeni güzergahlar hizmete sokacağız.” diyerek görüşlerini dile getirirken, Aliağa Belediyesi’nin kent merkezine yaptığı duraklarla ilgili de “Sadece duraklarla olmuyor. Üç durakla iş bitmez. Bazı yerlerin kalkması lazım, bazı yeni yerlerin belirlenmesi lazım. Bunların hepsi bitince konuşacağız” dedi.
Ekren “Art niyetli yaklaşım…”

Aliağa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Hüseyin Ekren de vatandaşlarla aynı görüşü paylaşmadığını belirterek “Besleme hattı geldiğinde vatandaş 2 lira verecek. Minibüs 1.5 lira. Büyükşehir Belediyesi iyi niyet gösterip besleme hattı koysa vatandaş bu kez ‘minibüs 1.5 lira, siz niye 2 liraya taşıyorsunuz’ diyecek. İyi niyetin arkasından art niyetli yaklaşımlar gelecektir.” dedi.İZBAN gelmeden önceki günleri de hatırlatan Ekren, “Daha once Aliağa-İzmir arasını vatandaşlarımız 7 liraya gidiyordu. İzban geldi 2 liraya düştü. Şimdi de besleme hattı isteniyor. Biz konuya esnaf olarak bakıyoruz. Buradan 80 aile ekmek yiyor. Bunu da düşünmek lazım” dedi.
“İkisi birden olmaz”

Aliağa’daki durumun diğer İZBAN duraklarıyla kıyaslanamayacağını belirten Ekren “Hem minibus hem otobüs aynı güzergahta çalışsın derseniz trafiği kilitlersiniz. Zaten sorunlu, iyice içinden çıkılmaz hale getirirsiniz. Ben de isterim besleme hattının Aliağa’da hizmet vermesini ama olumsuz yönleri daha fazla. Hem trafiği aksatır hem de fiyat farkı nedeniyle siyaseten malzeme yapılır.” şeklinde konuştu.

minibusculer-izban-in-aliaga-icin-besleme-hatti-koymasina-karsi

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s